Sen dziecka
fot. Fotolia

Czy dwulatek musi koniecznie spać w ciągu dnia?

Jak długo dzieci muszą spać w dzień? Czy pozwolić dwulatkowi zrezygnować z poobiednich drzemek? Sen dziecka budzi wątpliwości wielu rodziców. Rozwiewa je pediatra.
Sen dziecka
fot. Fotolia
W czasie snu mózg małego dziecka porządkuje zdobyte w czasie aktywności doświadczenia, wspierając tym samym rozwój umysłowy. Powstaje też wiele nowych połączeń nerwowych. Naukowcy są zgodni, że z wielu względów sen pozytywnie wpływa na zdrowie dziecka. Dr n. med. Andrzej Malinowski, pediatra, tłumaczy, jakie znaczenie dla dwulatka ma sen.

Jakie znaczenie ma drzemka w dzień?

Południowa drzemka jest bardzo ważna. Dziecko odpoczywa, a  jego mózg może odetchnąć od natłoku bodźców i poukładać nowe informacje. Taki relaks pomaga zregenerować siły niezbędne do dalszej zabawy i poznawania świata. Większość dwulatków wciąż ucina sobie w dzień drzemki, jednak są i dzieci, które rezygnują z niej jeszcze przed drugimi urodzinami.
Redakcja poleca: Bunt dwulatka - film
Jak poradzić sobie z buntem dwulatka? Co robić, gdy dziecko wybucha płaczem, krzyczy, rzuca się na ziemię? Sprawdź porady pediatry.

Czy dwulatek musi spać w dzień?

Dwulatek potrzebuje zwykle około 12 godzin snu na dobę.  Choć sen jest wciąż dla niego bardzo ważny, to nie wszystkie  dwulatki muszą spać w dzień. Jedne wciąż tego potrzebują, inne nie. Nie można wprowadzić jednakowych rygorystycznych zasad dla wszystkich dzieci, bo każdy maluch jest inny. Warto tak organizować jego dzień, by dziecko mogło zasypiać, kiedy poczuje się zmęczone. Wiele dzieci najchętniej zasypia po przedpołudniowym spacerze. Jednak do spania (w tym drzemki), podobnie jak do jedzenia, nie należy dziecka zmuszać!

Zobacz też: Czy wiesz, ile snu potrzebuje dziecko? Test!
Oceń artykuł

Ocena 1 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy