Czy szczepić dzieci na COVID-19
fot. Adobe Stock/instagram/michaldworczykpl

Czy dzieci będą mogły być szczepione na COVID-19? Jest odpowiedź rządu!

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk udzielił odpowiedzi na pytanie o to, czy dzieci także będą mogły być poddawane szczepieniom na COVID-19.
Aleksandra Zaborowska
Czy szczepić dzieci na COVID-19
fot. Adobe Stock/instagram/michaldworczykpl
W rozmowie na antenie Radia Zet Michał Dworczyk został zapytany o szczepienie dzieci na COVID-19. Szef KPRM wspomniał także o rozpoczynającej się wkrótce kampanii informacyjnej na temat szczepionki oraz korzyściach, które odniosą osoby zdecydowane na poddanie się szczepieniom.

Czy dzieci będą szczepione na koronawirusa?

Szef Kancelarii Premiera odpowiedział bardzo jednoznacznie.

„Nie. Na tę chwilę nie ma żadnej szczepionki, która została w sposób skuteczny przetestowany na dzieciach. Pierwsze szczepionki, te od Pfizera, które dotrą do Polski, są przeznaczone dla osób powyżej 16. roku życia” – poinformował Dworczyk i dodał: „Zresztą, to trzeba jasno powiedzieć: precyzyjne informacje dot. np. minimalnego wieku będziemy mogli podać, dopiero gdy stosowne struktury europejskie, m.in. Europejska Agencja Leków zatwierdzą tę szczepionkę. Wtedy o tych wszystkich szczegółach w sposób odpowiedzialny poinformujemy”.  

Przeczytaj o testach szczepionki na dzieciach.

Szczepionka na COVID-19 – kampania informacyjna

Bliski współpracownik premiera zapowiedział ruszającą już 15 grudnia kampanię informacyjną na temat nowej szczepionki.
„Ruszy wtedy specjalna infolinia, strona internetowa poświęcona wyłącznie programowi szczepień. W drugiej połowie grudnia ruszy kampania na pełną skalę, we wszystkich mediach” – powiedział Dworczyk.

Szef kancelarii podkreślał także, że zaszczepieni będą bezpieczni dla otoczenia, dzięki czemu będą mogli brać udział w wydarzeniach objętych obostrzeniami, niedozwolonych dla innych osób. Nie wiadomo jednak czy będzie to oznaczać zwolnienie z obowiązku noszenia maseczek. Na to pytanie Michał Dworczyk nie chciał jeszcze jednoznacznie odpowiedzieć, podkreślił jednak, że benefity obejmujące osoby zaszczepione będą mogły być egzekwowane za pomocą potwierdzenia odbycia szczepienia. Będzie ono wręczane albo w formie papierowej albo cyfrowej (kodu QR).

Źródło: Radio Zet

Zobacz też:
Redakcja poleca: Nie szczepisz dziecka? Jesteś ostatni w kolejce do przedszkola! Dobry pomysł? [WIDEO]
Dlaczego należy szczepić dzieci? Zobacz, wypowiedź eksperta - prof. Alicja Chybicka, pediatra i przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy