Czy dzieci będą zostawać po lekcjach w szkole?
fot. Instagram/przemyslawczarnek

Po nauce zdalnej uzupełniające zajęcia dla uczniów, będą zostawać po lekcjach w szkole?

Rząd planuje wprowadzić dodatkowe zajęcia dla uczniów. Ich celem ma być wyrównanie braków w wiedzy, powstałych na skutek nauki zdalnej.
Joanna  Biegaj
Czy dzieci będą zostawać po lekcjach w szkole?
fot. Instagram/przemyslawczarnek
Powrót do szkół być może odbędzie się jeszcze w tym roku szkolnym. Minister Czarnek zapowiedział, że możliwe jest stopniowe znoszenie nauki zdalnej jeszcze w kwietniu, oczywiście jeśli pozwoli na to sytuacji epidemiczna (ta na razie nie nastraja jednak optymistycznie). Po powrocie do szkolnych murów na uczniów czekają jednak zmiany. Będą oni mogli brać udział w dodatkowych zajęciach, które pomogą im w opanowaniu podstawy programowej. 

Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Rząd rozpoczął już prace nad projektem. 

Dodatkowe zajęcia

Przerwa w nauce stacjonarnej trwa od października 2020 roku. By utrwalić wiadomości i opanować zaległości – uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach wspomagających. Zajęcia będą:
  • dobrowolne
  • realizowane w placówkach (w trybie stacjonarnym)
  • skierowane do uczniów z klas 4-8 szkoły podstawowej i uczniów szkół ponadpodstawowych.

W przypadku klas 1-3 szkoły podstawowej nauka zdalna trwała krócej, a więc można wnioskować, że w przypadku mniejszych dzieci zajęcia wspomagające nie są konieczne.

Organizacja zajęć wspomagających

Rząd przewiduje elastyczność w kwestii organizacji zajęć dodatkowych dla uczniów. Szczegóły mają znaleźć się w rozporządzeniu. Wiadomo jednak, że zajęcia wspomagające mają być sfinansowane z rezerwy subwencji oświatowej na 2021 r., która będzie zwiększona o 187 mln zł z budżetu państwa.

Wstępne założenia mówią także o tym, że zajęcia będą odbywać się dla grupy liczącej nie mniej niż 10 uczniów, a w przypadku małych szkół podstawowych nie mniej niż 5 uczniów.
 
Źródło: wiadomosci.radiozet.pl, rmf24.pl

Zobacz także: 

 

Redakcja poleca: Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film
Nie podoba ci się klasyczny model edukacji? Wolałabyś, by twoje dziecko było traktowane indywidualnie? Masz dość szkolnych skostniałych zasad? Chciałabyś mieć większy wpływ na to, jaką wiedzę zdobywa dziecko? Zastanów się nad domową edukacją i obejrzyj film, na czym ona polega.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy