Pasta z fluorem: czy jest szkodliwa dla dzieci? [WIDEO]

Pasta z fluorem stosowana w odpowiedniej ilości jest bezpieczna. Dr hab. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podkreśla, że najważniejsze jest to, by stosować taką pastę w odpowiednich ilościach. Dla małego dziecka wystarczy odrobina.

Pasta z fluorem wydaje się najlepszym rozwiązaniem w profilaktyce jamy ustnej, nawet u dzieci. Pojawiają się jednak opinie, że fluor w paście jest szkodliwy. Dr hab. nauk med. Dorota Olczak-Kowalczyk, kierownik Zakładu Stomatologii Dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy w dziedzinie stomatologii dziecięcej tłumaczy, dlaczego warto wybierać pasty z fluorem i jak je stosować, by były bezpieczne.

Spis treści:

Czy pasta z fluorem jest szkodliwa?

„Fluor, tak jak i witaminy, wiele różnych leków lub innych związków mineralnych, jeżeli będzie stosowany w nadmiarze, może być szkodliwy. Tak jak i witamina A czy każda inna” – stwierdza prof. Dorota Olczak-Kowalczyk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ważne jest jednak, aby dla zdrowia zębów dziecka dawać mu pastę zawierającą fluor, ale w odpowiedniej ilości. Stosowanie past z fluorem zgodnie z zasadami, które przedstawili polscy naukowcy, a także Europejska Akademia Stomatologii Dziecięcej oraz Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej, jest z całą pewnością bezpieczne. Ekspertka podkreśla, że „jeżeli te zasady będą przestrzegane, nie ma żadnego zagrożenia”, że fluor zaszkodzi zębom. Wpływ fluoru na zęby jest bardzo cenny, jeżeli chodzi o zapobieganie próchnicy.

Na co zwracać uwagę, kupując pastę do zębów?

Zdaniem ekspertki najważniejsze jest to, by  „pasta do zębów zawierała 1000 części na milion fluoru (1000 ppm)”.  Nie ma znaczenia, jaki to będzie związek. „Nie ma żadnych dowodów na to, że jeden związek jest lepszy od drugiego. Ważne jest stężenie” – podkreśla profesor.

Jaka ilość pasty z fluorem jest bezpieczna dla dziecka?

Dr hab. Olczak-Kowalczyk uważa, że dla małego dziecka wystarczającą i bezpieczną dawką pasty z fluorem dosłownie odrobina. „Jeżeli nakładamy na szczoteczkę do zębów pastę dla małego dziecka, to musi to być jedynie takie posmarowanie” – tłumaczy ekspertka i dodaje, że „u dzieci starszych możemy już stosować ziarenko groszku o tej samej zawartości. Taką pastę stosujemy do 6. roku życia. Jak dziecko skończy 6 lat, stosuje pastę do zębów dla dorosłych”.

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy