GRY
 
 

Czy dziecko dobrze słyszy?

Twoje dziecko jest takie niegrzeczne... Zanim pomyślisz, że ma ADHD, sprawdź, czy dobrze słyszy. Problemy ma co dziesiąty przedszkolak. Objawy? Często właśnie złe zachowanie!

maluch, muzyka, słuchawki, słuch, przedszkolak
To, że malec miał sprawdzany słuch zaraz po urodzeniu i wszystko było w porządku, nie gwarantuje, że tak będzie zawsze. Okazuje się, że aż 10% dzieci w wieku przedszkolnym niedosłyszy! Co gorsze, rodzice nie zdają sobie z tego sprawy, a więc nawet nie starają się maluchowi pomóc. Może dlatego, że takich objawów, jak złe zachowanie, nadpobudliwość, trudności w skoncentrowaniu się nikt nie wiąże ze słuchem. Ale jest dobra wiadomość: każdemu dziecku z niedosłuchem można pomóc.


Przyczyny problemów ze słuchem u dziecka

Dlaczego u dziecka może pojawić się niedosłuch? Przedstawiamy najczęstszych winowajców:
  • przewlekłe infekcje, np. zapalenia ucha, katary. Możesz zauważyć, że dziecko w czasie choroby gorzej słyszy – dochodzi do obrzęku trąbek słuchowych, a w jamie bębenkowej zalega płyn. Ale po chorobie słuch powinien wrócić do normy. Jeżeli malec często choruje na uszy lub po wyzdrowieniu nadal słyszy gorzej, idź z nim do laryngologa;
  • choroby zakaźne, np. świnka – objawy, zapalenie opon mózgowych. Te choroby mogą trwale uszkodzić słuch. Po wyzdrowieniu konieczna jest wizyta u laryngologa lub audiologa i badanie słuchu;
  • czyszczenie uszu patyczkami. Woskowina pełni rolę filtra, dzięki któremu do środka ucha nie mogą przedostać się z zewnątrz zanieczyszczenia. Pamiętaj, żeby zawsze delikatnie czyścić tylko zewnętrzną część ucha i nie wkładać do środka żadnych patyczków (nawet z wacikami!). Możesz bowiem w ten sposób wepchnąć woskowinę do środka ucha i zaczopować je lub doprowadzić do pęknięcia błony bębenkowej. Jeśli wydaje ci się, że woskowiny w środku jest bardzo dużo i dziecko przez to gorzej słyszy, idź z im do laryngologa. Może on przepłukać ucho, gdy uzna, że jest to konieczne.
Redakcja poleca: Prof. Skarżyński: Po 15 minutach przerwy w szkole dziecko ma przez 50 minut niedosłuch!
Nie tylko słuchawki, które zatykają ucho, niszczą słuch. Po 15 minutach przerwy w szkole dziecko ma niedosłuch nawet przez 50 minut. Wykazały to badania naukowców z Politechniki Gdańskiej.

Problemy ze słuchem - kiedy do specjalisty?

Nie musisz sprawdzać maluchowi słuchu u specjalisty co rok czy dwa, jeśli jesteś pewna, że wszystko jest w porządku. Koniecznie jednak idź do laryngologa, jeżeli zauważasz że:
  • malec nie reaguje, gdy mówisz do niego normalnym głosem. Pamiętaj jednak, że dziecko często jest tak pochłonięte zabawą, że „nie chce” słyszeć twojego wołania na obiad, do łazienki czy próśb o posprzątanie zabawek. Spróbuj takim samym tonem powiedzieć mu o czymś, co na pewno je zainteresuje, np.: „Może masz ochotę na lody?”;
  • nie słyszy, jeśli mówisz coś za jego plecami. Jeśli maluch patrzy na ciebie, może częściowo czytać z ruchów twoich warg. Dlatego warto przeprowadzić próbę i powiedzieć coś wtedy, gdy dziecko nie może widzieć twojej twarzy;
  • głośno nastawia telewizor, siada bardzo blisko niego;
  • jest niegrzeczny, nie słucha się. Zwróć uwagę, czy podobnego zdania jest np. pani w przedszkolu. Oczywiście takie zachowanie może świadczyć o innych problemach, ale w takiej sytuacji warto również sprawdzić dziecku słuch.
Zobacz też: Jak poznać, że to zapalenie ucha? 6 ważnych objawów
Doładuj
Przeładuj