Weganin
fot. Fotolia/ Anna Kołacz

Czy dieta wegańska u dziecka to szkodliwa fanaberia? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

Większość lekarzy uważa, że nawet dieta wegetariańska dla małych dzieci nie jest zdrowa, bo mogą mieć niedobory. A cóż dopiero dieta wegańska, całkiem oparta na roślinach. Co na to dr Witold Klemarczyk, który od lat prowadzi poradnię dla dzieci na diecie wegetariańskiej?
Katarzyna Pinkosz
Weganin
fot. Fotolia/ Anna Kołacz
Dieta wegetariańska zakłada wykluczenie mięsa i jego przetworów oraz ryb. Dieta wegańska jest o wiele bardziej restrykcyjna, bo zakłada niejedzenie niczego, co pochodzi od zwierząt, czyli także mleka, serów, jogurtu, masła, jajek, a także wszystkich produktów, które te składniki zawierają.
Część rodziców, którzy sami są weganami, decyduje się jednak na stosowanie takiej diety także u dziecka. Czy akceptują to pediatrzy – pytamy dr. Witolda Klemarczyka, który w Instytucie Matki i Dziecka prowadzi poradnię dla dzieci na diecie wegetariańskiej.

Czy dzieci na diecie wegańskiej, które nie tylko nie jedzą mięsa, ale też nie piją mleka, nie jedzą jajek, sera, mogą rozwijać się zdrowo?

Taka dieta jest na pewno trudniejsza. Mam pod opieką dzieci na diecie wegańskiej. U nich trzeba szczególnie zwracać uwagę na źródła tych składników odżywczych, które są zawarte w produktach mlecznych. Przede wszystkim ważny jest wapń. Oczywiście, warto pamiętać, że znajduje się on np. w orzechach, maku, produktach sojowych, niektórych warzywach. Jednak dietę wegańską u dzieci trzeba dobrze skomponować, zwracając uwagę na pokrycie zapotrzebowania szczególnie na takie składniki, jak wapń, żelazo,  witaminy D i B12.

Ale prowadzone przez pana dzieci na diecie wegańskiej też mogą być zdrowe?

Są zdrowe! W przeciwnym wypadku musiałbym zrobić coś, żeby były zdrowe! 

Nakłoniłby pan rodziców, żeby jednak zaczęli podawać dziecku ser czy mleko? 

Najpierw nakłoniłbym rodzica, by tak modyfikował dietę wegańską, żeby zapewniała wszystkie potrzebne składniki. To zawsze jest na początku. Nie narzucamy nikomu niczego. My mamy pomóc. A co to za pomocnik, który powie: "Wszystko robisz źle, rób tak, jak ja ci każę". Nie, lepiej powiedzieć: "Warto zmienić jeden, dwa, trzy elementy, wtedy będzie lepiej". Jak to się uda i będzie efekt, to ta osoba powie: "Fajnie mi poradziłeś. A czy widzisz jeszcze, co mógłbym lepiej robić?". To zupełnie inna perspektywa. 
Jest możliwe prowadzenie dziecka na diecie wegańskiej, ale jest to trudne. Uważam jednak, że sposób żywienia jest wyborem rodziny i samego dziecka. Jeżeli wybrana dieta nikogo nie krzywdzi, to pozwólmy rodzinie wychowywać dzieci zgodnie z jej przekonaniami. I raczej jej pomóżmy, gdy pojawią się kłopoty a nie zmieniajmy na siłę jej przyzwyczajeń żywieniowych.
Zobacz także: Czy dziecko może być wegetarianinem
Redakcja poleca: Najczęstsze błędy w diecie dzieci - tego unikaj!
Tycie i złe nawyki żywieniowe - to często efekty rodzicielskich błędów w karmieniu dzieci. Czego lepiej nie robić, układając dietę małego dziecka - doradza dietetyk z Centrum Diagnostyki i Terapii Dzieci MediPark.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy