Jak włączać dziecko w prace domowe
fot. Fotolia

Czy włączać dziecko w prace domowe? Jak to zrobić mądrze?

Małym dzieciom udział w pracach domowych najczęściej kojarzy się z zabawą. Warto to wykorzystać oswajając młodych domowników z ich obowiązkami.
Jak włączać dziecko w prace domowe
fot. Fotolia

Odkurzanie, segregowanie prania, wycieranie kurzy – wszystkie czynności domowe, które większości dorosłych kojarzą się z przykrym obowiązkiem, dla małych dzieci są lepszą rozrywką niż niejedna zabawa.  Dwuletnie dzieci chętnie pomagają swoim rodzicom i aktywnie uczestniczą we wspólnych pracach. Dla rodziców to najlepszy moment, aby rozpocząć naukę dzielenia się obowiązkami. Im później rodzice zaczynają oswajać dzieci z obowiązkami domowymi, tym bardziej one zaczynają traktować to jako wymuszoną konieczność.

Przyzwyczajanie dziecka, że również do niego należy dbanie o porządek w domu, jest niczym innym jak wyznaczaniem pierwszych obowiązków. Ważna jest konsekwencja i ustalenie reguł, które z czasem staną się dla dziecka stałym punktem porządku dnia. Co to oznacza w praktyce? Po kolei – poranna pobudka kończy się ścieleniem łóżka, talerz po śniadaniu odnosimy do kuchni, sprzątamy po sobie zabawki, a czyste ubrania chowamy do szafy, podobnie jak kurtkę czy buty po powrocie z podwórka. To oczywiście tylko przykłady, ale pokazujące jakie zachowania kształtują nasze późniejsze przyzwyczajenia. Jeśli więc nie chcemy „obsługiwać” naszego dziecka pozwólmy mu na samodzielność.

Jak przez zabawę nauczyć dzieci samodzielności?

Nauka samodzielności dziecka to także nauka cierpliwości i wyrozumiałości dla dorosłych. Wiadome jest, że nasze dziecko nie wytrze mokrej plamy z podłogi tak dokładnie jak my, ale pozwólmy mu działać. Jako wprowadzenie można wykorzystać gry dla dziewczyn i chłopców z cyklu „dom” przygotowane przez serwis Ciufcia.pl. Dzięki nim dziecko może poznać zasady sortowania zabawek, opanować ewentualny strach przed głośnym dźwiękiem odkurzacza, ale przede wszystkim pozwalają im na eksperymentowanie w bezpiecznych warunkach z takimi urządzeniami jak toster czy palnik gazowy. Dziecku daje to możliwość zrozumienia działania danego urządzenia, a rodzicowi wyjaśnienie niebezpieczeństw związanych z przedmiotami tego rodzaju.
Redakcja poleca: Przyspieszenie porodu: jak naturalnie przyspieszyć poród?
Żeby naturalnie przyspieszyć poród, należy zrobić to w sposób bezpieczny zarówno dla ciężarnej, jak i dziecka. Wśród sprawdzonych metod na przyspieszenie porodu po terminie są m.in. spacer, masaż brodawek i piersi czy stosunek seksualny.

Jak mądrze przydzielać dziecku obowiązki domowe?

Włączając dziecko w prace domowe ważne jest, aby nie przytłoczyć go obowiązkami. Zbyt wiele zadań, które dodatkowo mogą wydać się dziecko trudne do wykonania, mogą je tylko zniechęcić. Dlatego warto również pamiętać o chwaleniu, także jeśli zadanie nie zostało zrealizowane do końca poprawnie. Liczą się dobre chęci, które należy nagradzać. Zakres i stopień trudności powierzanych dziecku prac należy dostosować do wieku.
Dzieci w wieku dwóch – trzech lat, które zafascynowane światem dorosłych chętnie naśladują wykonywane przez nich czynności warto przede wszystkim nauczyć odkładania zabawek na swoje miejsce. Pozwólmy dziecku wrzucić ubrania do pralki czy zetrzeć kurze z niewysokich mebli. Przedszkolaki mogą już z powodzeniem pomagać nam w gotowaniu, przynajmniej robieniu kanapek czy mieszaniu i dodawaniu składników w przypadku bardziej skomplikowanych potraw. Dzieci w tym wieku wymagają towarzystwa i współudziału rodziców, gdyż ich zapał do wykonywania prac domowych nieco słabnie. Wraz z wiekiem zadania należy urozmaicać, gdyż zainteresowanie takimi pracami wśród dzieci w wieku szkolnym z roku na rok maleje.
Pamiętajmy rodzice, że to my jesteśmy dla dzieci przykładem i wzorem do naśladowania. Wymagając od dziecka utrzymywania porządku, sami także musimy dbać o czystość swojego otoczenia. Ustalając podział prac domowych warto stworzyć plan porządków, który należy bezwzględnie przestrzegać. Dotyczy to np. sprzątania pokoju, wynoszenia śmieci czy podlewania kwiatów, Dobrze, aby każdy z domowników miał przydzielone swoje obowiązki  i dyżury, aby dziecko zrozumiało, że dbanie o porządek w domu należy do wszystkich jego mieszkańców.  

Włączanie dziecka w prace domowe to proces powolny, ale i wieloetapowy. Jedynie systematyczne wprowadzanie dziecka w świat dorosłych obowiązków domowych może zakończyć się sukcesem. Im dłużej dziecko będzie kojarzyło codzienne czynności domowe z zabawą, tym dłużej rodzice mają szansę cieszyć się obowiązkowością najmłodszych domowników.

Magdalena Ulasińska, psycholog

Polecamy: Zabawki, które pomagająw nauce obowiązków domowych
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy