GRY
 
 

Czy warto kupić maseczkę antysmogową? [WIDEO]

Czy kiedy jest smog, to lepiej nie wychodzić z domu, czy może kupić maseczkę przeciwsmogową? Zapytaliśmy dra Piotra Dąbrowieckiego, alergologa.

Zobacz inne z serii: Smog – jak chronić dziecko i siebie przed zanieczyszczonym powietrzem (5)

Dzieciom przedszkolnym i mniejszym maseczki mogą utrudniać oddychanie – mówi alergolog, dr Piotr Dąbrowiecki. Kiedy powietrze jest zanieczyszczone, takie dzieci raczej powinny zostać w domu niż zakładać maseczki. A dorośli?

Kiedy przyda się maseczka przeciwsmogowa?

Jeśli mamy duże przekroczenia norm zanieczyszczenia powietrza, pięcio-, sześciokrotne – lepiej nie wychodźmy z małymi dziećmi na dwór.  Starszym warto nabyć maseczkę, ale wcześniej zapytać o to, jaką najlepiej – lekarza pediatrę czy alergologa. Lekarz dobierze maskę w zależności od stanu klinicznego pacjenta. Czyli: jeżeli maska, to dobrana przez lekarza

Czy dorośli potrzebują maseczki przeciw smogowi?

Jeżeli musimy my dorośli lub starsze dzieci i młodzież wyjść na powietrze przy dużym zanieczyszczeniu, to lepiej robić to w maseczce. Szczególnie jeśli uprawiamy aktywność fizyczną, która powoduje, że głębiej oddychamy i wdychamy więcej powietrza. Jednak warto, by dobrał ją lekarz – dodaje dr Dąbrowiecki. 

Zobacz też:  Rośliny, które oczyszczają powietrze

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj