gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
fot. adobe stock

Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie

Gorączka u dziecka, bez innych objawów, może oznaczać zbliżającą się infekcję wirusową lub bakteryjną. Nawracająca lub wysoka gorączka bez objawów, trwająca krócej niż 7 dni, to gorączka u nieustalonym źródle, powyżej 7 dni - nieznanej etiologii. Wymaga pogłębionych badań i nie zawsze udaje się dociec jej przyczyny.
Katarzyna Gałązkiewicz
gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
fot. adobe stock
Gorączka u dziecka bez innych objawów najczęściej zwiastuje nową infekcję o podłożu baktryjnym lub wirusowym. Zdarza się jednak, że u niemowląt i małych dzieci wysoka temperatura pojawia się wskutek przegrzania, intensywnego płaczu czy wysiłku fizycznego. Zwykle, jeśli gorączka u dziecka ma charakter incydentalny i nie towarzyszą jej inne objawy, nie świadczy to o chorobie.  
Czytaj o gorączce u dziecka bez innych objawów:

Gorączka u dziecka bez innych objawów

Jeśli dziecko ma gorączkę bez towarzyszących jej innych objawów, a lekarzowi nie udało się dociec przyczyny podwyższonej temperatury, mówimy o:
  • gorączce o nieustalonym źródle - czas trwania poniżej 7 dni,
  • gorączce o nieznanej etiologii (FUO) - czas trwania powyżej 7 dni.
Ustalenie podłoża takiej gorączki okazuje się niemożliwe nawet u ponad 30 proc. dzieci, natomiast u około 40 proc. małych pacjentów gorączka okazuje się wywołana infekcją wirusową lub bakteryjną
Redakcja poleca: Jak dziecko uczy się i rozwija przez zmysły? [WEBINAR 1.]
Za nami pierwszy z 6 bezpłatnych webinarów dla rodziców, organizowanych w ramach akcji „Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem” i prowadzonych przez Dorotę Zawadzką. Ekspertka opowiadała o tym, jak działają zmysły malucha, a ich prawidłowy rozwój wpływa na życie również w przyszłości.

Wysoka gorączka u dziecka a brak innych objawów

Warto wiedzieć, że prawidłowa temperatura ciała małego dziecka może się wahać od 36,5 do 37,5 stopnia w ciągu doby. Wysoka gorączka u dziecka zaczyna się w momencie, kiedy termometr wskazuje więcej niż 38,5 stopnia. Jesli twoje dziecko ma mniej niż 2 lata, jest to wskazaniem do wizyty u lekarza, taka gorączka może bowiem świadczyć o rozwijającej się infekcji bakteryjnej. U starszych dzieci, które dotychczas były zdrowe, a temperatura nie przekracza 38,5 stopnia, można w pierwszej kolejności (przez 3 dni) podawać leki przeciwgorączkowe (pamiętając o właściwej dawce) i obserwować je. Warunek jest jednak taki, że zachowanie dziecka, jego wygląd oraz sposób oddychania nas nie niepokoją.

Kiedy do lekarza z gorączką u dziecka przy braku innych objawów?

Ważnym czynnikiem, decydującym o tym, kiedy udać się do lekarza z gorączkującym dzieckiem, jest jego wiek. Każdego gorączkującego noworodka i niemowlę powinien obejrzeć specjalista. Dlatego jeśli nie wiesz, dlaczego twoje dziecko ma gorączkę, udaj się do lekarza, gdy:
  • niemowlę poniżej 3 miesiąca życia ma temperaturę 37,5 stopnia lub wyższą,
  • 3-6 miesięcy - termometr pokazuje 38 stopnia C, a dziecko jest osowiałe lub rozdrażnione,
  • 6-24 miesięcy - temperatura powyżej 38-38,5 stopnia, trwająca dłużej niż 1 dzień bez innych objawów.
Ważne: U każdego gorączkującego dziecka, u którego nie ma innych objawów chorobowych, powinno wykonać się badanie ogólne moczu. Wysoka gorączka może być jedynym objawem zakażenia układu moczowego, a jest to stan, który wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia (antybiotykoterapii).

Gorączka u dziecka (39 stopni) bez innych objawów 

Jeżeli gorączka u dziecka między 3. a 6. miesiącem życia przekracza 38,5 stopnia, to konsultacja lekarska jest konieczna. Tak wysoka temperatura może być sygnałem, że z organizmem malucha dzieje się coś niepokojącego. Często bywa tak, że wysokiej gorączce przez pewien czas nie towarzyszą inne objawy albo obserwujemy skoki temperatury. Niemniej jednak nie należy tego lekceważyć, ponieważ wysoka temperatura u dziecka — nawet jeśli występuje bez innych objawów — może świadczyć o zbliżającej się infekcji, zapaleniu czy zakażeniu.

Nawracająca gorączka u dziecka (bez innych objawów)

Jeżeli czas trwania gorączki przekracza 5 dni lub gorączka nie mija, mimo że podawane są leki przeciwgorączkowe, to należy zgłosić się do lekarza, nawet jeżeli stan dziecka nie budzi niepokoju. Jeśli nawracającej gorączce nie towarzyszą inne objawy oraz w momencie, kiedy nie udało się ustalić przyczyny gorączki, to należy przeprowadzić diagnostykę nawracających stanów gorączkowych. Powinny to być badania laboratoryjne, na które dziecko powinno zostać skierowane przez lekarza.

Bibliografia:
  • Życińska K., Wardyna K., Gorączka niejasnego pochodzenia, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014
  • maoyoclinic.org  online: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/symptoms-causes/syc-20352759 [dostęp 24.02.2020]
  • Niehues T. The febrile child: diagnosis and treatment. Dtsch Arztebl Int. 2013;110(45):764–774. doi:10.3238/arztebl.2013.0764

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy