gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
fot. adobe stock

Gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie

Gorączka u dziecka, bez innych objawów, może oznaczać zbliżającą się infekcję wirusową lub bakteryjną. To, przy jakiej temperaturze należy zareagować i iść do lekarza, zależy przede wszystkim od wieku malucha.
Katarzyna Gałązkiewicz
gorączka u dziecka bez innych objawów: przyczyny, postępowanie
fot. adobe stock
Gorączka u dziecka bez innych objawów najczęściej zwiastuje nową infekcję o podłożu bakteryjnym lub wirusowym. Zdarza się jednak, że u niemowląt i małych dzieci wysoka temperatura pojawia się wskutek przegrzania, intensywnego płaczu czy wysiłku fizycznego. Zwykle, jeśli gorączka u dziecka ma charakter incydentalny i nie towarzyszą jej inne objawy, nie świadczy to o chorobie.  

Czytaj o gorączce u dziecka bez innych objawów:

Gorączka u dziecka bez innych objawów

Jeśli dziecko ma gorączkę bez towarzyszących jej innych objawów, a lekarzowi nie udało się dociec przyczyny podwyższonej temperatury, mówimy o:
  • gorączce o nieustalonym źródle - czas trwania poniżej 7 dni,
  • gorączce o nieznanej etiologii (FUO) - czas trwania powyżej 7 dni.
Ustalenie podłoża takiej gorączki okazuje się niemożliwe nawet u ponad 30 proc. dzieci, natomiast u około 40 proc. małych pacjentów gorączka okazuje się wywołana infekcją wirusową lub bakteryjną

Gorączka u dziecka i niemowlaka bez innych objawów - kiedy do lekarza?

Ważnym czynnikiem, decydującym o tym, kiedy udać się do lekarza z gorączkującym dzieckiem, jest jego wiek. Każdego gorączkującego noworodka i niemowlę powinien obejrzeć specjalista. Dlatego jeśli nie wiesz, dlaczego twoje dziecko ma gorączkę, udaj się do lekarza, gdy:
  • niemowlę poniżej 3 miesiąca życia ma temperaturę 37,5 stopnia lub wyższą,
  • 3-6 miesięcy - termometr pokazuje 38 stopnia C, a dziecko jest osowiałe lub rozdrażnione,
  • 6-24 miesięcy - temperatura powyżej 38-38,5 stopnia, trwająca dłużej niż 1 dzień bez innych objawów.
Ważne: U każdego gorączkującego dziecka, u którego nie ma innych objawów chorobowych, powinno wykonać się badanie ogólne moczu. Wysoka gorączka może być jedynym objawem zakażenia układu moczowego, a jest to stan, który wymaga zastosowania odpowiedniego leczenia (antybiotykoterapii).

Wysoka gorączka u dziecka a brak innych objawów

Warto wiedzieć, że prawidłowa temperatura ciała małego dziecka może się wahać od 36,5 do 37,5 stopnia w ciągu doby.

U starszych dzieci, które dotychczas były zdrowe, a temperatura nie przekracza 38,5 stopnia, można w pierwszej kolejności (przez 3 dni) podawać leki przeciwgorączkowe (pamiętając o właściwej dawce) i obserwować je. Warunek jest jednak taki, że zachowanie dziecka, jego wygląd oraz sposób oddychania nas nie niepokoją.

Długotrwała gorączka u dziecka bez innych objawów

Jednodniowa gorączka u dziecka bez innych objawów rzadko sygnalizuje problem na tle chorobowym - nagła gorączka bez żadnych innych objawów może być wynikiem przegrzania, zbyt intensywnego wysiłku fizycznego, silnych emocji bądź angażującej zabawy.

Jeżeli jednak czas trwania gorączki przekracza 5 dni lub gorączka nie mija, mimo że podawane są leki przeciwgorączkowe, to należy zgłosić się do lekarza, nawet jeżeli stan dziecka nie budzi niepokoju. Jeśli nawracającej gorączce nie towarzyszą inne objawy oraz w momencie, kiedy nie udało się ustalić przyczyny gorączki, należy przeprowadzić diagnostykę nawracających stanów gorączkowych. Powinny to być badania laboratoryjne, na które dziecko powinno zostać skierowane przez lekarza.

Bibliografia:
  • Życińska K., Wardyna K., Gorączka niejasnego pochodzenia, Wydawnictwo Czelej, Lublin 2014
  • maoyoclinic.org  online: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/fever/symptoms-causes/syc-20352759 [dostęp 24.02.2020]
  • Niehues T. The febrile child: diagnosis and treatment. Dtsch Arztebl Int. 2013;110(45):764–774. doi:10.3238/arztebl.2013.0764

Zobacz także:
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy