GRY
 
 

Obalamy mit, w który uwierzyły tysiące mam – możesz być jedną z nich!

O tym, że zjadanie łożyska po porodzie jest korzystne dla zdrowia młodej mamy, słyszymy nie od dziś. Jak jest naprawdę? Badacze obalili kolejny mit!

Czy jedzenie łożyska po porodzie wpływa korzystnie na zdrowie młodej mamy?
fot. Fotolia
To prawdziwa bomba witaminowa, pełna hormonów ułatwiających laktację i zapobiegających depresji poporodowej. Zjedzenie tego "produktu" przyspiesza powrót do formy sprzed ciąży, ma właściwości odmładzające, uzupełnia niedobory żelaza, uelastycznia skórę i dodaje energii. W te niezwykłe właściwości wierzy coraz więcej młodych mam. Już wiecie, o czym mowa? O łożysku!

Jedzenie łożyska jest coraz popularniejsze wśród młodych mam

Przez ostatnich 10 lat coraz częściej słyszeliśmy o placentofagii, czyli zjadaniu własnego łożyska po porodzie. Zwolennicy tego kontrowersyjnego (i dla wielu obrzydliwego) trendu zapewniają, że jedzenie łożyska jest bardzo korzystne dla młodej mamy – odmładza, zapobiega depresji poporodowej, uzupełnia niedobory i ułatwia laktację. Jedną z fanek placentofagii jest Kim Kardashian, celebrytka i mama 2 dzieci – nic dziwnego, że młode mamy uwierzyły w dobroczynne działanie łożyska.
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Tabletki z łożyskiem nie wpływają na poziom żelaza

Badacze z Uniwersytetu Nevada postanowili sprawdzić, czy jedzenie łożyska ma tyle korzyści, ile deklarują jego zwolennicy. Badanie trwało 3 tygodnie. Przez pierwsze 4 dni grupa 10 kobiet łykała tabletki z łożyskiem trzy razy dziennie. Przez kolejne 8 dni dwa razy dziennie i raz dziennie przez ostatnie 9 dni. W tym samym czasie grupa 13 kobiet otrzymywała tabletki placebo z suszoną wołowiną.
Badania krwi przed i po eksperymencie potwierdziły przypuszczenia badaczy: nie zauważono żadnych znaczących zmian we krwi badanych kobiet, czyli spożywanie łożyska przez kilka pierwszych tygodni po porodzie w żaden sposób nie wpływa na organizm młodej mamy.

Autorzy badania potwierdzają: "Placentofagia jest coraz popularniejsza w Stanach Zjednoczonych i innych krajach, ale nie ma żadnych naukowych dowodów na to, że jedzenie łożyska jest korzystne dla organizmu lub że jest dla niego zagrożeniem. Chociaż spożywanie łożyska w kapsułkach po porodzie może mieć jakiś wpływ na młode mamy, na pewno nie wpływa na poziom żelaza we krwi".

Słyszałyście wcześniej o tym coraz popularniejszym trendzie? A może same jesteście zwolenniczkami zjadania łożyska i zdecydowałyście się na ten krok? Czekamy na wasze komentarze!

Czytaj także: Po co dziecku pępowina i łożysko?

źródło: health.spectator.co.uk
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Zainspiruj się najnowszymi trendami