Czy jest możliwy poród naturalny po cesarskim cięciu? [WIDEO]

Czy kobieta, która miała cesarskie cięcie może następne dziecko urodzić drogami natury? Tak – ale pod pewnymi warunkami, wyjaśnia ginekolog.

Zobacz inne z serii: PORÓD – POSŁUCHAJ EKSPERTA! (4)

Poród naturalny po cesarce, czyli tzw. VBAC (ang. vaginal birth after cesarean) często może dojść do skutku. Często – ale nie zawsze. 

– Zdarza się, że pacjentki pytają mnie, czy po cesarskim cięciu jest możliwy poród siłami natury – mówi dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik. – Na to pytanie wcale nie jest tak łatwo odpowiedzieć, bo zawsze trzeba wziąć pod uwagę kilka elementów.

Ginekolog, aby zdecydować, czy kobieta, która miała kiedyś cesarskie cięcie, może kolejne dziecko rodzić siłami natury, musi wiedzieć, m.in.:
  • Kiedy był ostatni poród poprzez cięcie cesarskie?
  • Jaka była przyczyna cesarskiego cięcia? 
– Przyczyny cesarskiego cięcia mogą być powtarzalne lub nie. Jeśli wskazaniem do cesarskiego cięcia były np. schorzenia ortopedyczne czy kardiologiczne pacjentki, to zakładamy, że istnieją one także w kolejnych ciążach – tłumaczy lekarz. – Z kolei niepowtarzalną przyczyną cesarskiego cięcia może być położenie miednicowe dziecka. Jeśli kolejne dziecko będzie ułożone główkowo, wtedy będziemy mogli rozmawiać o porodzie siłami natury. 

Innym czynnikiem, który lekarz musi wziąć pod uwagę, jest wielkość dziecka
– Jeśli w poprzedniej ciąży kobieta miała problem z urodzeniem dziecka ważącego 3,5 kg, to przy następnym porodzie prawdopodobnie będzie podobna sytuacja – tłumaczy dr Malinowski.  

Kiedy porozmawiać z lekarzem o porodzie naturalnym po cięciu cesarskim?

– Zwykle taką rozmowę pacjentka odbywa z lekarzem między 36. a 38. tygodniem ciąży. Ginekolog analizuje wtedy wszystkie parametry i rozmawia z przyszłą mamą o jej oczekiwaniach i chęciach. Trzeba jednak powiedzieć wyraźnie, że bez względu na to, jaką decyzję podejmie pacjentka ze swoim lekarzem prowadzącym, ostateczna, wiążąca decyzja należy do lekarza na sali porodowej – mówi ginekolog. 

Ekspert zastrzega też, że czym innym jest poród siłami natury po jednym cięciu cesarskim, a czym innym po dwóch cięciach. 
– Zgodnie z aktualnie obowiązującymi rekomendacjami w Polsce i za granicą poród po dwóch cięciach cesarskich, jest kwalifikowany jako poród przez cięcie cesarskie, ze względu na znaczące już ryzyko powikłań, które mogłyby się pojawić podczas porodu siłami natury – mówi lekarz. – Najgroźniejszym powikłaniem byłoby pęknięcie blizny po cesarskim cięciu.


Konsultacja:  dr n. med. Marian Malinowski ginekolog położnik, Szpital Kliniczny im. W. Orłowskiego w Warszawie, Centrum Medyczne Unicare. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl

 
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Jak dbać o noworodka?

Dieta przyszłej mamy