fot. Fotolia

Czy karmiąca mama może jeść codziennie ziemniaki?

Niezbędne do każdego obiadu czy mało wartościowe i tuczące? Można je jeść codziennie, czy lepiej ograniczać w czasie karmienia piersią, żeby szybciej schudnąć po porodzie? Sprawdziliśmy.
Katarzyna Pinkosz
fot. Fotolia
Nie cenimy ziemniaków, traktujemy raczej jak oczywistość, a nawet jako zło konieczne, stąd przekonanie, że ziemniaki są kaloryczne, powodują tycie i lepiej się ich wystrzegać. Z drugiej strony ziemniaki traktujemy jako super bezpieczne w czasie karmienia piersią, bo wyjątkowo rzadko powodują alergie.

Ziemniaki: kaloryczne czy wartościowe?

W 100 g gotowanych ziemniaków jest 75 kcal. To znacznie więcej niż w 100 g cukinii, ogórka, pomidora czy dyni, jednak dzięki wysokiej zawartości węglowodanów w ziemniakach (skrobi) po ich zjedzeniu długo nie jesteśmy głodni. Kaloryczne są zwykle nie same ziemniaki, tylko dodatki do nich: masło, sosy.
Kiedyś ziemniaki - wraz np. ze zsiadłym mlekiem – były podstawą diety. Rzeczywiście ziemniaki to jedne z niewielu produktów, które przez dłuższy czas mogą stanowić jedyne źródło pożywienia dla człowieka. Tak ekstremalna dieta nie jest polecana, szczególnie w czasie karmienia piersią. Wszystko to jednak świadczy o tym, że o ziemniakach warto myśleć jak o ważnym składniku diety.

Zobacz też: Przepisy na dania z ziemniakami
Redakcja poleca: Czego brakuje w diecie kobiet karmiących piersią? - film
Niestety, kobiety karmiące piersią nie odżywiają się dobrze... Badania wykazały, że całkiem niepotrzebnie wykluczają ze swojej diety niektóre produkty - i choć robią to w trosce o dziecko, to nie jest to korzystne. Zobacz, co możesz poprawić w swojej diecie, jeśli karmisz piersią.

Co dobrego w ziemniakach?

Ziemniaki nie są bardzo bogatym źródłem witamin i składników mineralnych, ale ponieważ jemy ich stosunkowo dużo, dlatego potrafią dostarczyć organizmowi wielu cennych składników. Są nimi m.in.:
  • witamina C. Najwięcej jest jej w młodych ziemniakach. W trakcie przechowywania ziemniaków są spore straty witaminy C;
  • beta-karoten (prowitamina A). Najwięcej jest jej w żółtych odmianach ziemniaków (im jaśniejszy miąższ, tym beta-karotenu mniej). Beta-karoten jest ważny dla wzroku, ładnego wyglądu skóry;
  • witaminy B1, B2, B6 i PP. Są ważne dla układu nerwowego oraz stanu skóry;
  • potas. Ważny dla pracy serca i układu krążenia;
  • błonnik: wspomaga procesy trawienia, leczy biegunki.

Jak kupować ziemniaki?

Kupując ziemniaki, warto zwracać uwagę na to, żeby nie miały zielonych plam: świadczą one o dużej zawartości solaniny: może ona powodować zatrucia pokarmowe, bóle brzucha, biegunki, wymioty.

Jak gotować ziemniaki?

Przed gotowaniem ziemniaki warto umyć: pozwoli to pozbyć się ewentualnych azotanów (pozostałości nawozów sztucznych). Trzeba obierać ziemniaki cienko, gdyż pod skórką znajduje się najwięcej witamin i składników mineralnych (można też gotować je „w mundurkach”). Najlepiej gotować ziemniaki krótko, w małej ilości wody, lub na parze.

Ziemniaki dla karmiącej mamy?

W czasie karmienia piersią można jeść ziemniaki, bo niezwykle rzadko powodują alergię. Warto jednak pamiętać, że najlepsza jest dieta jak najbardziej urozmaicona. Dlatego warto ziemniaki od czasu do czasu zamieniać na kasze (różne rodzaje), makarony.

Czytaj też: Jak schudnąć po porodzie
 
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy