Wychowanie

Czy każdy dzień musi wyglądać tak samo? Czas na zmiany!

Pielęgnujesz, karmisz, idziesz na spacer. Chciałabyś zrobić coś jeszcze, ale codzienność zajmuje tyle czasu... W tym roku może być inaczej!

W tym roku koniecznie musisz znaleźć czas na zwariowane zabawy, słodkie nicnierobienie lub zwyczajne rodzinne wygłupy. Bo czy czysta buzia i mądra główka dadzą tyle szczęścia, ile figle, zabawy i psoty? Dzięki nim dziecko przekona się, że życie jest wspaniałe. Są na to proste sposoby, które zwykle zostają tylko w sferze planów. Podsuwamy 12 pomysłów na 12 miesięcy.

1. Ognisko na śniegu
Ma zupełnie inny klimat niż np. palone jesienią. I jak przyjemnie się przy nim ogrzać, kiedy wokół śnieg aż trzeszczy od mrozu. Oczywiście pieczenie kiełbasek i ziemniaków jak najbardziej trzeba wziąć pod uwagę. Nawet jeśli nie jest to menu dla malucha, ochoczo pomoże tacie w trzymaniu kiełbaski tuż nad ogniskiem. A wcześniej może uda się zorganizować amatorski kulig, podczas spaceru do lasu z zaprzyjaźnioną rodziną (tatusiowie ciągną dzieci i mamy na sankach). A może i profesjonalny z konnym zaprzęgiem (samochód buchający spalinami prosto w twarze dzieci nie wchodzi w grę).

2. Taniec z gwiazdą
Już z maluszkiem przy piersi możesz zapisać się np. na kurs salsy. Idź z dzieckiem w nosidełku na zajęcia tańca solowego. Proste kroki, łagodne kołysanie bioder, których uczą na pierwszym stopniu wtajemniczenia na pewno mu się spodobają. Bliski kontakt z mamą to przecież wielka frajda. A ty tańcząc, odprężysz się i rozruszasz ciało. Uwaga: noś maluszka w nosidełku, kiedy umie już sztywno trzymać główkę.

3. Wagary
Zaplanuj je, nawet gdy siedzisz z dzieckiem w domu, a zawodowo pracuje tylko twój mąż. Wolny dzień w środku tygodnia raz na jakiś czas to jak wygrana w totolotka. Zamiast wysyłać kupon, wystarczy poprosić o jednodniowy urlop, zapomnieć o obowiązkach. Nie musicie robić nic nadzwyczajnego. Czasem jest potrzebne delektowanie się chwilą. Maluch będzie szczęśliwy, gdy po domu kręci się dwoje wyluzowanych, wyrwanych na moment z powszednich rygorów ludzi, którzy mają dla niego czas. Duuużo czasu...

4. Mama na rolkach
To jest możliwe nawet podczas spaceru z dzieckiem. Maluch będzie miał niezłą zabawę, kiedy zobaczy mamę w ochraniaczach i kasku (trzeba stawiać na bezpieczeństwo) pchającą jego wózek. Idealny do rolkowych spacerów jest trójkołowy wózek, polecany też do joggingu. A jeśli dziecko jeździ już na rowerku, zamiast wodzić za nim okiem z parkowej ławki, możesz śmigać na rolkach tuż obok niego. Maluch będzie dumny z takiej mamy. A ty przy okazji masz szansę zrobić coś dla swojej figury. Przez pół godziny spalisz 200 kcal.

5. Mokry spacer
Dobrze wiesz, że deszczowy dzień to nie powód, by siedzieć w domu, zwłaszcza gdy na dworze jest ciepło. Denerwuje cię, że maluch wraca kompletnie przemoczony, bo musi zaliczyć każdą kałużę? Spróbuj podzielić jego pasję. Zaproś również męża do takiej zabawy. Kalosze stały się ostatnio bardzo modne, łatwo kupić takie, które chętnie założysz na nogi. Przed wyjściem koniecznie ustal jednak zasady, by następnym razem, gdy będzie mokro, udało się bez chlapania dotrzeć np. do sklepu.

6. Kinder party
Gdy do dziecka przychodzą dorośli członkowie rodziny (dziadkowie,  wujostwo) na urodziny lub z okazji Dnia Dziecka, zaplanuj imprezę z dala od stołu. Robiąc z maluchem zaproszenia, poproście, by goście przyszli przebrani, choćby symbolicznie, nawet dostojna babcia dla ukochanego wnusia założy np. kapelusz z piórkiem. Dla „niezdyscyplinowanych” przygotuj coś do przebrania na miejscu (np. papierowe czapeczki). Przygotuj z maluchem występ dla gości, nauczcie się piosenki, tańca lub zróbcie teatrzyk (wcześniej przez kilka dni odbywać się będą próby – to podnosi rangę uroczystości). Zaangażowanie taty jak najbardziej wskazane. Zaplanuj wspólne czytanie wierszy z podziałem na role (przygotuj dla gości kopie tekstu z zaznaczonymi kwestiami), np. „Na straganie” Brzechwy, „Lokomotywę” Tuwima. Potem zaproś wszystkich do tańca. No i każdy powinien pobawić się z dzieckiem przyniesionymi dla niego prezentami.

Redakcja poleca

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile dać na chrzest w 2024 roku? (ile od dziadków a ile od chrzestnej, chrzestnego i gości) 
Luiza Słuszniak
wierszyki o wiośnie
Gry i zabawy
Wiersze o wiośnie: piękne utwory znanych poetów i krótkie rymowanki dla dzieci
Ewa Janczak-Cwil
cytaty na komunię
Cytaty i przysłowia
Cytaty na komunię świętą: piękne i mądre, Jana Pawła ll, cytaty z Biblii
Joanna Biegaj
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
chłopiec, dziecko, krzyk, złość
Wychowanie
Agresywne dziecko w przedszkolu: co robić, gdzie zgłosić?
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
Szkoła w Chmurze: kto może z niej skorzystać?
Edukacja
Szkoła w Chmurze: na czym polega, czy jest legalna i kto może z niej skorzystać?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2024: ile dni i ile płatny? Dokumenty i wniosek o urlop dla ojca
Magdalena Drab

Strefa okazji i inspiracji

REKLAMA