Czy kobieta jest właścicielką swojej macicy? Spór z udziałem doradcy prezydenta
fot. Adobe Stock

Czy kobieta jest właścicielką swojej macicy? Spór z udziałem doradcy prezydenta!

Andrzej Zybertowicz uargumentował dlaczego w momencie zajścia w ciążę kobieta nie jest już jedyną właścicielką swojej macicy. Dyskusja ta odnosiła się do protestów ws. zaostrzenia prawa aborcyjnego.
Aleksandra Zaborowska
Czy kobieta jest właścicielką swojej macicy? Spór z udziałem doradcy prezydenta
fot. Adobe Stock
Zaostrzenie prawa aborcyjnego spowodowało długie i tłumne protesty. W związku z nimi po każdej ze stron konfliktu pojawiały się kontrowersyjne wypowiedzi. Autorem jednej z nich jest doradca prezydenta Andrzeja Dudy – profesor Andrzej Zybertowicz. Jego słowa wypowiedziane na antenie TVN24 wywołały burzę w sieci.

Doradca prezydenta: „Kobieta przestaje być wyłącznym dysponentem płodu”

„Jeśli spojrzymy na problematykę aborcji jako taką, to warto uświadomić sobie jedną, prostą rzecz. Wprawdzie kobieta jest właścicielką swojej macicy, ale w momencie, gdy w jej macicy znajduje się mieszany garnitur genetyczny – nie w wyniku gwałtu – to kobieta przestaje być wyłącznym dysponentem płodu. Ten płód zawiera materiał generyczny innego człowieka i formuła „jestem właścicielem swojej macicy” nie dotyczy sytuacji, w której kobieta najpierw zgodziła się na to, aby nastąpiło poczęcie albo możliwość poczęcia” – zadeklarował prof. Zybertowicz.

Fala krytyki wobec Zybertowicza

Wielu internautów zareagowało krytycznie na słowa Andrzeja Zybertowicza. Argumentem wśród przeciwników było m.in. to, że doradca prezydenta jest z wykształcenia socjologiem i historykiem, dlatego nie ma kompetencji, aby poruszać publicznie taki temat.

Opozycyjna posłanka Katarzyna Lubnauer skomentowała, że jeśli kobieta nie jest właścicielką swojej macicy, to staje się nią partia rządząca:
  Podobnie krytycznie odniósł się do sprawy poseł Marcin Kierwiński, również pochodzący z opozycyjnego PO. Zarzucił on doradcy prezydenta przede wszystkim ignorancję:
 
Jeden z popularniejszych dziennikarzy TVN Konrad Piasecki uzasadnił natomiast, że tego typu myślenie sprawia, że mężczyźni mogą czuć się zwolnieni z odpowiedzialności za ciążę.
  Źródło: Wprost

Zobacz też:
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy