ciąża, mama, ruchy dziecka
fot. Panthermedia

Czy kobietom w ciąży powinny przysługiwać przywileje?

Startuje IV edycja kampanii „Odmienny stan – odmienne traktowanie”.
ciąża, mama, ruchy dziecka
fot. Panthermedia
Rusza czwarta edycja kampanii edukacyjnej „Odmienny stan - odmienne traktowanie”. Jej celem jest kształtowanie świadomości społecznej i uwrażliwienie społeczeństwa na potrzeby kobiet w ciąży. Wraz ze startem kampanii rozpoczyna się internetowy ranking Miejsc Przyjaznych Przyszłej Mamie. Kampania uzyskała poparcie Fundacji Rodzić po Ludzku.

Raport „Polka w ciąży”

W 2004 r. z ustawy o pomocy społecznej usunięty został zapis mówiący o przywilejach dla kobiet ciężarnych, który gwarantował im obsługę poza kolejnością w placówkach publicznych. I chociaż, jak wynika z raportu TNS OBOP „Polka w ciąży: Czy odmienny stan zasługuje na odmienne traktowanie?” aż 83% Polaków uważa, iż kobiety w ciąży powinny być specjalnie traktowane, to w rzeczywistości są one często zdane na wątpliwą wyrozumiałość i życzliwość innych. Według badanych kobietom w ciąży powinno przysługiwać prawo do obsługi poza kolejnością – np. w sklepie – uważa tak aż 97% badanych, w kolejce w przychodni (96%), a także miejsce siedzące w komunikacji miejskiej – odpowiedziało tak aż 100% ankietowanych. Jednak w środkach transportu publicznego, przychodniach lekarskich czy sklepach przyszłe mamy często pozostają niezauważane.
Kampania „Odmienny stan – odmienne traktowanie” ma przede wszystkim uwrażliwić społeczeństwo na potrzeby przyszłych mam. To już kolejna edycja kampanii, ponieważ  mimo dużej świadomości społecznej w obszarze praw, przywilejów i stereotypów dotyczących kobiet w ciąży jest jeszcze wiele do zrobienia - mówi Patrycja Majchrowicz-Biela, Product Manager Grupa OTC marki Falvit mama oraz Lioven żel dla kobiet w ciąży.  
Redakcja poleca: Pielęgnacja skóry twarzy w ciąży: lato
Wiosną i latem skóra twarzy przyszłej mamy może sprawiać problemy. Hormony sprawiają, że lubi się przetłuszczać, więc powstają zaskórniki i niedoskonałości, a słońce może powodować przebarwienia, czyli ostudę. Jak pielęgnować skórę twarzy latem, podpowiada Izabela Czernuszczyk, kosmetyczka z warszawskiego salonu Studio Style.

Dbajmy o przyszłe mamy i szanujmy ich potrzeby

Kobieta w ciąży potrzebuje naszej szczególnej troski i życzliwości, a ustępując miejsca przyszłej mamie, dbamy nie tylko o jej samopoczucie, ale przede wszystkim o zdrowie nienarodzonego dziecka. Chcemy, żeby pamiętało o tym jak najwięcej osób, dlatego zachęcamy do odwiedzania strony kampanii - www.odmiennystan.pl.

Szukajmy Miejsc Przyjaznych Przyszłej Mamie

Podczas tegorocznej edycji, tak jak w poprzednich latach, prowadzony będzie ogólnopolski Ranking Miejsc Przyjaznych Przyszłej Mamie, czyli takich miejsc, w których kobiety w ciąży spotykają się nie tylko z udogodnieniami, ale także z życzliwością, wyrozumiałością oraz troską. Ranking obejmuje trzy kategorie placówek: Instytucje publiczne, Transport oraz Placówki komercyjne. Wszyscy, którzy znają godne polecenia miejsca życzliwe przyszłym mamom, mogą zgłosić je odwiedzając stronę odmiennystan.pl. Zgłoszenia Miejsc Przyjaznych Przyszłym Mamom przyjmowane będą do końca sierpnia 2012 r. Na zgłoszone przez Internautów miejsca będzie można głosować do końca września, a rozstrzygnięcie plebiscytu odbędzie się w październiku 2012 r. Nagrodami są specjalne piktogramy znak kampanii „Odmienny stan – odmienne traktowanie”, którymi będzie można oznaczyć wybrane miejsce. Zachęcamy wszystkich, do tego, by uważnie rozglądać się dokoła w poszukiwaniu miejsc życzliwych przyszłym mamom i zgłaszania ich do rankingu prowadzonego w ramach kampanii. Im więcej osób przyłączy się do kampanii i powie o niej przyjaciołom, rodzinie czy też znajomym, tym większy sens mają prowadzone przez nas działania – mówi Patrycja Patrycja Majchrowicz-Biela, Product Manager Grupa OTC marki Falvit mama oraz Lioven żel dla kobiet w ciąży.

Wsparcie merytorycznie kampanii:
Fundacja Rodzić po Ludzku
Organizacja pozarządowa pożytku publicznego działająca na rzecz kobiet w ciąży i matek małych dzieci. Misją Fundacji jest wzmocnienie i wspieranie kobiet w otwartym formułowaniu swoich potrzeb i domaganiu się respektowania swoich praw.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy