GRY
 
 

Czy kolczyki u niemowląt i małych dzieci powinny zostać zakazane?

Tak uważają dziesiątki tysięcy osób, a sprawą przekłuwania uszu i zakładania kolczyków maluchom prawdopodobnie zajmą się politycy. Sprawdź dlaczego.

kolczyki u dziecka
fot. via babyology.com.au
Przekłuwanie uszu i zakładanie  kolczyków malutkim  dziewczynkom (także tym w wieku niemowlęcym) to temat, który budzi mnóstwo kontrowersji nie tylko w Polsce.

Jednym się to podoba (bo uważają, że kolczyki dodają dziewczynkom urody  i lepiej przebić uszy jak najwcześniej, żeby dziecko szybko zapomniało o bólu).
Inni są temu przeciwni (bo  dziewczynki nie potrzebują biżuterii, a kolczyki to fanaberia rodziców; bo  przebijanie uszu to ból i  ryzyko wypadku; bo nie wolno podejmować decyzji za dziecko).

Przeczytaj także: Czy zakładać małej dziewczynce kolczyki?

"Przekłuwanie małym dzieciom uszu to forma okrucieństwa"

Susan Ingmar z Wielkiej Brytanii, inicjatorka akcji Ban ear piercing for babies/toddlers   (Zakaz przekłuwania uszu niemowlętom i małym dzieciom) nie ogranicza się do udziału w dyskusji: chce doprowadzić do tego, by zakładanie maluszkom kolczyków było zabronione przez  przez prawo. Domaga się także przepisów, regulujących od jakiego wieku można to robić.

–  To forma okrucieństwa wobec dzieci. Niepotrzebnie naraża się je na strach i ból. To bezcelowe, nie służy niczemu poza zaspakajaniem próżności rodzica. Inne formy krzywdzenia dzieci są nielegalne. Z tym powinno być tak samo – wyjaśnia.  

Jej opublikowaną na stronie 38 Degrees petycję do brytyjskiego ministra ds. dzieci, Edwarda Timpsona, podpisało już prawie 37 tysięcy osób  a sprawa zrobiła się głośna w mediach i serwisach społecznościowych, np. na Facebooku.
 

Is ear piercing for babies and toddlers a form of child abuse? Tens of thousands of parents say it is and want child ear piercing to be banned. What do you think? Is it cruel?

Posted by Babyology on 11 czerwca 2015


 
Redakcja poleca: Kolczyki dla niemowląt – hit czy kit? [WIDEO]
Przekłuwanie uszu niemowlakom i małym dzieciom to kwestia kontrowersyjna i często budząca różne emocje w rodzicach. A ty co myślisz na ten temat?

"Bez przesady, kolczyki to nie problem"

Nie wszyscy  podzielają zdanie Susan.
 –  Mój Boże, jedna z najgłupszych petycji, jakie kiedykolwiek widziałam. W Ameryce Południowej wszystkim dziewczynkom przekłuwa się uszy tuż po narodzinach.  Zastanawiam się, ile z nich przez to zginęło lub ma problemy ze zdrowiem psychicznym? – pisze  Pat Cully.

Kolczyki w brytyjskim parlamencie

Sprawą przekłuwania uszu dzieciom  prawdopodobnie zajmą się wkrótce  politycy.  Jak donosi The Guardian,  poseł  Mark Tami zamierza poruszyć  kwestię ewentualnego ograniczenia wiekowego w brytyjskim parlamencie (zrobi to zresztą nie po raz pierwszy).

"Decyzja powinna należeć do rodziców, ale…"

Przekłuwanie  uszu niemowlętom i małym dzieciom raczej nie naraża ich na trwałe urazy,  co jednak nie znaczy, że nie powoduje bólu – mówi  dr Tim Ballard z  Królewskiego Kolegium Lekarzy (cytujemy za The Guardian).   Sugeruje, by decyzję (a także odpowiedzialność za nią) w sprawie kolczyków  pozostawić rodzicom, jednak zdecydowanie odradza przekłuwanie jakichkolwiek innych miejsc poza płatkiem ucha. Dodaje też, że jeśli już rodzic decyduje się na założenie dziecku kolczyków,  powinien zadbać o to, by odbyło się to w zgodzie z zasadami higieny i zostało zrobione przez osobę, która zna się na rzeczy.

"Kolczyki u dziecka sprzyjają powstawaniu alergii"

Z kolei alergolodzy z Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego ostrzegają: kolczyki zakładane we wczesnym dzieciństwie sprzyjają powstawaniu alergii, która może się objawić nawet wiele lat później.

– Nie ma znaczenia, czy mała dziewczynka, np. jednoroczna, ma kolczyki złote czy srebrne, czy też z innych tworzyw. Biżuteria zawiera w swoim składzie nikiel. Ten metal bardzo często powoduje uczulenia – powiedziała  PAP prof. Ewa Czarnobilska, kierownik zespołu, który prowadził badania.  – Nikiel zawarty w kolczykach na ogół wywołuje wypryski skórne. Rodzice często błędnie myślą, że dzieckoma alergię pokarmową, np. uczulenie na mleko, a okazuje się, że za problem odpowiada właśnie kolczyk, który ma kontakt z układem immunologicznym.

Polecamy: Alergia kontaktowa u dzieci - co uczula najczęściej?

A jakie jest twoje zdanie na temat kolczyków dla dzieci? Podobają ci się?
Czy przekłuwanie małym dziewczynkom uszu powinno być zakazane przez prawo? Od jakiego wieku (i czy w ogóle) powinno się to robić? Czekamy na twoją opinię.
Doładuj
Przeładuj