przekłucie uszu u dziecka
fot. adobe stock

Przekłucie uszu u dziecka: jakie są powikłania po zabiegu?

Przekłucie uszu dziecku od lat wzbudza kontrowersje wśród rodziców i pediatrów. Dzieje się tak dlatego, że kolczyki u dzieci mogą sprzyjać rozwojowi alergii wywołanej niklem znajdującym się w biżuterii. Są także źródłem zakażeń i bólu.
Beata Turska
przekłucie uszu u dziecka
fot. adobe stock

Przekłucie uszu u dziecka, zwłaszcza u dziewczynek, to wciąż popularna procedura w Polsce. Rodzice często nie zdają sobie sprawy z tego, jakie komplikacje może wywołać przebijanie uszu u małych dzieci. Biżuteria, którą wkłada się niemowlętom do uszu po wykonywanym zabiegu, tworzona jest ze stopów zawierających m.in. silnie alergizujący nikiel. Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego dowiedli, że może wywoływać alergie nie tylko w dzieciństwie, ale też w dorosłym życiu. W przeprowadzonym badaniu, aż  30% z 400 uczniów w wieku 7-8 lat i 16-17 lat  miało alergię na nikiel. Większość z nich stanowiły dziewczynki, które miały zakładane kolczyki właśnie we wczesnym dzieciństwie.

Przekłucie uszu u dziecka:

Kolczyki dla dzieci źródłem infekcji 

Przebijanie uszu u małych dzieci wbrew powszechnemu przekonaniu, nie wiąże się tylko z chwilowym bólem. Kolczyki dla dzieci wiążą się z procedurą, która niesie za sobą wiele negatywnych komplikacji takich jak:

  • reakcja alergiczna,
  • migracja kolczyka,
  • ból,
  • krwawienie,
  • infekcja,
  • ropień,
  • zapalenie ochrzęstnej małżowiny usznej,
  • rozdarcie skóry,
  • posocznica.

Co prawda wymienione wyżej komplikacje nie są częste, niemniej jednak występują w każdej grupie wiekowej – niektóre nawet częściej u dzieci. Przekłucie uszu u niemowląt jest ryzykiem zwiększonej ilości powikłań:

„Nie ma znaczenia, czy mała dziewczynka, np. jednoroczna, ma kolczyki złote czy srebrne, czy też z innych tworzyw. Biżuteria zawiera w swoim składzie nikiel. Ten metal bardzo często powoduje uczulenia” – powiedziała  PAP prof. Ewa Czarnobilska, kierownik zespołu, który prowadził badania.

„Nikiel zawarty w kolczykach na ogół wywołuje wypryski skórne. Rodzice często błędnie myślą, że dziecko ma alergię pokarmową, np. uczulenie na mleko, a okazuje się, że za problem odpowiada właśnie kolczyk, który ma kontakt z układem immunologicznym” – dodała.

Redakcja poleca: Kolczyki u niemowlaka: dlaczego nie warto tak wcześnie przekłuwać dzieciom uszu? [WIDEO]
Kolczyki u niemowlaka to kwestia kontrowersyjna i budząca skrajne emocje u rodziców. Przekłuwanie uszu u dzieci wykonuje się jedynie w celach estetycznych. Warto jednak pamiętać, ze kolczyki u niemowlaka mogą być źródłem zakażeń i alergii.

Kolczyki u dzieci a wiek

Wielu rodziców zastanawia się kiedy najlepiej przekłuć uszy niemowlakowi. Warto wiedzieć, że w Wielkiej Brytanii wystosowano petycję do tamtejszego ministerstwa ds. dzieci w sprawie ustalenia odgórnego minimalnego wieku, od którego można dziecku przekłuć uszy. Pod dokumentem zebrano już około 87 tys. podpisów – wszystkie te osoby są zdania, że przekłuwanie uszu dziecka jest okrucieństwem i niepotrzebnie naraża niemowlę na ból.

Susan Ingmar, inicjatorka akcji, chce doprowadzić do tego, by zakładanie dzieciom kolczyków było zabronione przez prawo. Jej zdaniem „to bezcelowe, nie służy niczemu poza zaspakajaniem próżności rodzica. Inne formy krzywdzenia dzieci są nielegalne. Z tym powinno być tak samo” – wyjaśniła.  Przekłuwanie uszu jest rozumiane przez nią jako naruszenie praw dziecka. Prawo do samodzielnego wyboru to jedno z praw, które obowiązują dzieci i ich opiekunów. Dziecko ma prawo samo zdecydować czy chce mieć kolczyki, czy nie.

Przebijanie uszu u małych dzieci: kto i jak powinien to zrobić?

Zwolennicy przekłuwania uszu dzieciom argumentują, że lepiej zrobić to we wczesnym dzieciństwie, bo wtedy dziecko szybciej zapomina o bólu i może się cieszyć kolczykami w późniejszym życiu. Psychologowie zaznaczają jednak, że każdy próg bólu jest inny i dziecko może odczuwać go tak jak dorosły.

Ci, którzy decydują się na przekłuwanie uszu u dziecka, powinni zadbać o najwyższe standardy wykonania tej procedury i pamiętać o możliwych powikłaniach z nią związanych. Jeśli zaś w ich rodzinie pojawiły się przypadki keloidu (zmiany skórnej zwanej inaczej bliznowcem), powinni kategorycznie zrezygnować z takiego zabiegu u dziecka.

Jeśli zastanawiasz się czym przekłuć uszy dziecku wiedz, że nie może to być popularny pistolet, wykorzystywany w gabinetach kosmetycznych. Amerykańska Akademia Pediatryczna zaleca wykonanie procedury przez przeszkolonego specjalistę w warunkach sanitarnych. Po zabiegu należy zaś ściśle stosować się do zaleceń – dbać o higienę, nie dotykać miejsca przekłucia nieumytymi rękoma, a przez kilka tygodni (4-6) delikatnie obracać kolczyk w uchu.

Decyzja powinna należeć do rodziców?

Dr Tim Ballard z  Królewskiego Kolegium Lekarzy na łamach „The Guardian” sugerował, by decyzję w sprawie kolczyków (a także odpowiedzialność za nią)  pozostawić rodzicom, jednak zdecydowanie odradza przekłuwanie jakichkolwiek innych miejsc poza płatkiem ucha. Dodaje też, że jeśli już rodzic decyduje się na założenie dziecku kolczyków, powinien zadbać o to, by odbyło się to w zgodzie z wymienionymi wyżej zasadami higieny.

Źródło: aap.com, The Guardian, PAP

Zobacz także:

Oceń artykuł

Ocena 5 na 19 głosy

Zobacz także

Popularne tematy