Czy komar przenosi koronawirusa lub inne choroby?
fot. AdobeStock

Czy komary mogą przenosić koronawirusa? Ministerstwo Zdrowia odpowiada

Ministerstwo Zdrowia opublikowało stanowiska GIS-u w sprawie przenoszenia przez komary wirusa COVID-19. WHO jest tego samego zdania co do możliwości zarażenia się koronawirusem od komarów.
Milena Oszczepalińska
Czy komar przenosi koronawirusa lub inne choroby?
fot. AdobeStock
Niektórzy zastanawiają się, czy ugryzienie komara może być przyczyną zarażenia się wirusem COVID-19. Tegoroczna zima była bardzo łagodna, właściwie bez mrozów i opadów śniegu. Wiele osób obawia się, że przez to w okresie wiosenno-letnim będziemy mieli do czynienia z prawdziwym oblężeniem wszelkich insektów, w tym komarów. Nie chodzi tylko o to, że trzeba będzie z nimi walczyć i strzec się ukąszenia, żeby nie męczyć się później z nieprzyjemnym uczuciem swędzenia. Teraz doszedł do tego strach, że komary mogą przenosić koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia odpowiada i uspokaja.

Czy komary przenoszą koronawirusa?

Przede wszystkim należy uświadomić sobie, jaką drogą rozprzestrzenia się koronawirus. Można się nim zarazić poprzez kontakt z osobą, która ma objawy chorobowe, np. kicha lub kaszle. Materiałem zakaźnym są bowiem:
  • ślina,
  • wydzieliny z układu oddechowego,
  • łzy,
  • mocz,
  • kał.

COVID-19 przenosi się drogą kropelkową, a nie wraz z krwią. Dlatego komary nie stanowią dla nas zagrożenia. Nawet jeśli ugryzie nas osobnik, który wcześniej ukąsił osobę chorą na koronawirusa, ryzyko zarażenia jest zerowe.
Redakcja poleca: Opuchlizna po ukąszeniu - sposoby na opuchliznę po ukąszeniu owadów [WIDEO]
Opuchlizna po ukąszeniu owada to zmartwienie nie jednego rodzica. Jeśli twoje dziecko zostało ukąszone przez meszkę lub pszczołę i nie wiesz, jak mu pomóc, sprawdź, jakie są sposoby na ugryzienia owadów - w tym kilka domowych porad!

Ministerstwo Zdrowia o zagrożeniu zarażenia się wirusem SARS-CoV-2 na skutek ukąszenia przez komara

Ponieważ problem komarów jako potencjalnych nosicieli koronawirusa nurtuje wielu Polaków, Ministerstwo Zdrowia postanowiło zająć stanowisko w sprawie. Na oficjalnym profilu ministerstwa na Facebooku opublikowano post Głównego Inspektoratu Sanitarnego, w którym czytamy: „stawonogi, jak komary lub kleszcze, mogą przenosić tylko takie wirusy, które mają zdolność przetrwania w ich organizmie, znaleźć się w aparacie kłująco-ssącym zwierzęcia i zostać przeniesione do organizmu człowieka. Nie dotyczy to koronawirusów”. Możemy być zatem spokojni, ponieważ komary nie mogą przenosić wirusa z Wuhan.
Zobacz też: Uczulenie na komary: jak pomóc dziecku?

Stanowisko ministerstwa jest zbieżne z tym, co mówi WHO. Na stronie organizacji znajduje się zapis mówiący, że „jak dotąd nie ma żadnych dowodów na to, że koronawirus może być przenoszony przez komary”.

Nie stwierdzono również, by nosicielami tego wirusa były kleszcze.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy