GRY
 
 

Rzecznik Praw Pacjenta: czy szpital może odmówić leczenia dziecka?

1,5-roczny chłopiec nie został przyjęty do szpitala w Kutnie, mimo że miał skierowanie. Dzień później zmarł. Co ma zrobić rodzic, jeśli widzi, że dziecko jest bardzo chore, a lekarze nie chcą go przyjąć do szpitala? Odpowiada Rzecznik Praw Pacjenta.

Konsultacja: Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta
Dziecko w szpitalu
fot. Fotolia

Szpital w Kutnie odmówił przyjęcia 1,5-rocznego chłopca, odesłał go do domu. Następnego dnia dziecko zmarło. Sprawa jest w prokuraturze. Jak uniknąć takich sytuacji, jak zachować się, gdy widzimy, że dziecko jest poważnie chore, a lekarz w szpitalu odmawia jego przyjęcia - pytamy Krystynę Barbarę Kozłowską, Rzecznika Praw Pacjenta.

Czytaj też: Tragedia. Szpital odmówił przyjęcia dziecka

Rzecznik interweniuje w sprawie śmierci Maciusia z Kutna

- Postępowanie wyjaśniające ma na celu sprawdzenie, czy podczas udzielania świadczeń zdrowotnych małemu Maciusiowi przez Kutnowski Szpital Samorządowy doszło do naruszenia prawa małego pacjenta do świadczeń zdrowotnych - mówi Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta.
 

Redakcja poleca: Dzieci szybciej zdrowieją w odnowionych salach szpitalnych - film
Z badań przeprowadzonych w Wielkiej Brytanii wynika, że odpowiednia aranżacja szpitalnych sal poprawia najmłodszym pacjentom samopoczucie i skraca czas leczenia nawet o 21 proc.

Co robić, gdy służba zdrowia nie jest nam przyjazna? - radzi rzecznik

- W przypadku, gdy u małych dzieci ich stan zdrowia zmienia się z godziny na godzinę powinny zostać podjęte szybkie kroki, dlatego proszę, aby rodzice małych pacjentów kontaktowali się z Biurem Rzecznika Praw Pacjenta za pośrednictwem ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii - informuje Krystyna Barbara Kozłowska, Rzecznik Praw Pacjenta. - Dyżurujący pracownicy na bieżąco przekażą informacje jak w danej sytuacji powinni postąpić, oraz wskażą przysługujące środki prawne. Zapewniam, że każda sprawa dotycząca odmowy udzielenia pacjentom, w szczególności tym najmłodszym, świadczenia zdrowotnego jest przeze mnie rozpatrywana ze szczególną uwagą.

Infolinia Rzecznika Praw Pacjenta w nagłych sytuacjach: 800-190-590
(Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-21.00)
 

Jak zachować się, gdy mamy skierowanie a szpital odmawia hospitalizacji dziecka?

W sytuacji, gdy rodzice usłyszą o odmowie przyjęcia dziecka na oddział szpitalny - pomimo posiadanego skierowania - powinni domagać się wyjaśnień od kierownika placówki medycznej - uważa Rzecznik Praw Pacjenta i dodaje:
- Najlepiej jeśli zrobią to pisemnie, ponieważ taka forma zazwyczaj jest najbardziej skuteczna- radzi Krystyna Barbara Kozłowska. - Wówczas świadczeniodawca ma obowiązek udzielenia odpowiedzi również w formie pisemnej.
Rzecznik przypomina również powołując się na rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2010 r. par. 27, że w każdym przypadku odmowy hospitalizacji pacjenta, szpital ma obowiązek przekazania pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu pisemnej informacji o rozpoznaniu choroby, problemu zdrowotnego lub urazu, wynikach przeprowadzonych badań, przyczynie odmowy przyjęcia do szpitala, udzielonych świadczeniach zdrowotnych oraz ewentualnych zaleceniach.

Czytaj też: Pierwszy raz dziecka w szpitalu.

Co robić w podobnych sytuacjach, czytaj porady na stronie 2.

Doładuj
Przeładuj