GRY
 
 

Czy lekarze nie bagatelizują za bardzo gorączki u dziecka?

By dobrze ocenić stan zdrowia dziecka i zapobiec poważnym chorobom, trzeba wykonać 4 proste badania. Ilu lekarzy o tym pamięta? Opinia NICE.

jakie badania lekarz
fot. Fotolia
Dziecko gorączkuje, idziemy do pediatry. Lekarz słucha naszych spostrzeżeń, zagląda do gardła i osłuchuje dziecko (bynajmniej taką mamy nadzieję, że jest to absolutnym standardem). Zajrzenie do ucha i nosa, to już rzadkość, nie każdy lekarz ma otoskop, nie każdy też obejrzy oczy dziecka. 

Wracamy do domu z lekarstwami i... czekamy na rozwój sytuacji. Pogorszy się, czy polepszy? Gorączka przejdzie, czy też nie? Jak nie, wracamy po antybiotyk, bo po co robić drogie badania i ustalać, czy to bakteria, czy to wirus? Dopiero jak antybiotyk nie zadziała, wtedy lekarz zaczyna przyglądać się bardziej dziecku.

Oczywiście nie można generalizować, bo lekarze są różni i wielu już w czasie pierwszej wizyty pochyli się nad dzieckiem i odpowie na wszelkie pytania rodziców. Są jednak tacy, których gubi rutyna, zmęczenie i stąd czasem ich zbyt późna reakcja, bądź bagatelizowanie objawów,  powoduje poważne komplikacje zdrowotne.

Według brytyjskiego National Institute for Health and Care Excellence (Nice) każdy lekarz powinien wykonać 4 podstawowe badania, by określić stan zdrowia dziecka i wykryć na czas rozwój groźnej choroby. 

Są to:
  1. ustalenie temperatury ciała
  2. zbadanie tętna dziecka
  3. ustalenie częstości oddechów dziecka na minutę .
  4. ocenienie nawrotu kapilarnego - czyli po jakim czasie uciśnięta skóra dziecka powróci do pierwotnego koloru (powinno to być ok 2 sekund)
Pierwsza pomoc - co to jest szybkie badanie urazowe?

Według NICE niewielu lekarzy bada dzieci w ten sposób, a jak oceniają, taka diagnostyka w przypadku dzieci z gorączką, mogłaby wstępnie pomóc rozpoznać objawy sepsy, zapalenia opon mózgowych, czy zapalenia płuc.

Badania przeprowadzone przez specjalistów z NICE w jednym z brytyjskich szpitali, wykazały, że zaledwie 13% lekarzy stosuje takie metody badania dzieci. Co trzecie dziecko nie miało przeprowadzonego żadnego z proponowanych badań. Bardzo rzadko sprawdza się u dziecka częstość oddechu, a jest to bardzo ważne.  U noworodka powinno być 40 oddechów/min, u dzieci 20-25. Przyśpieszenie lub zwolnienie oddechu może świadczyć o chorobach płuc, stanach zapalnych, oraz wielu innych schorzeniach. 

Według brytyjskiego National National Institute for Health and Care Excellence (Nice) nadal wiele dzieci umiera z powodu infekcji (poniżej 5 roku życia),  dlatego tak ważna jest wczesna diagnostyka. 

Czy Wy jesteście zadowolone z Waszego pediatry?

Czy zabrałabyś dziecko do takiego pediatry?- film

źródło: www.anglia.today
Redakcja poleca: Czy pediatrzy znikną z przychodni?! Sprawdź, co mówi ekspert!
Czy nowelizacja ustawy o POZ pozbawi dzieci lekarza pierwszego kontaktu? Prof. Alicja Chybicka, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu ds. Dzieci, pediatra, obawia się, że zmiany nie będą korzystne dla dzieci.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Warto przeczytać

Sławni rodzice i ich dzieci