GRY
 
 

Czy młode kobiety nie muszą robić badań prenatalnych?

Badania prenatalne są tylko dla kobiet po 35 roku życia? Młode kobiety nie muszą robić badań prenatalnych? Błąd! Przeczytaj, dlaczego młodsze kobiety też powinny je wykonywać.

badania prenatalne
fot. Fotolia
Przyjęło się uważać, że młode kobiety nie muszą wykonywać w ciąży badań prenatalnych. Powszechnie uważa się, że testy prenatalne przeznaczone są dla kobiet powyżej 35 roku życia lub tych rodziców, u których występuje historia chorób genetycznych.

Czy młode kobiety nie muszą robić badań prenatalnych?

Specjaliści z Kliniki Gyncentrum w Katowicach uważają, że młody wiek i brak problemów zdrowotnych, a także brak historii chorób genetycznych po stronie ojca lub matki dziecka nie oznacza,  że nie istnieje ryzyko wystąpienia wad u płodu lub innych powikłań związanych z ciążą. Dane mówią na przykład, że większość dzieci z zespołem Downa rodzą kobiety poniżej 35 roku życia, mimo że teoretycznie nie były w grupie ryzyka. Dlatego nieinwazyjne badania prenatalne, tzw. badania przesiewowe (USG) powinny być wykonywane przez wszystkie kobiety w ciąży.

Zobacz też:
Redakcja poleca: USG prenatalne: kiedy trzeba je wykonać? [WIDEO]
USG prenatalne to jedno z najważniejszych badań w ciąży. Zwyczajowo nazywamy je USG w 12. tygodniu ciąży. Podczas tego ciążowego badania sprawdza się ryzyko wad genetycznych m.in. zespołu Downa.
Doładuj
Przeładuj