GRY

Czy małe dziecko może jeść pączki? Znamy odpowiedź!

W tłusty czwartek zapominamy, co kryją pączki i faworki.
Czy dziecko może jeść pączki?
fot. AdobeStock
Wielu z nas już zjadło jakiś słodki przysmak na śniadanie, w końcu tłusty czwartek jest raz do roku. Puszyste pączki oblane lukrem, czy apetyczne faworki z cukrem pudem kuszą na każdym kroku i tak będzie do końca dnia (a może nawet do końca karnawału). Jednak pączek to nie jest coś, co powinno znaleźć się w diecie małego dziecka.

Dlaczego nie?

Pączków zdecydowanie nie można zaliczyć do zdrowej żywności. Jeden pączek ma średnio 340 kcal, 5 g białka, 52 g węglowodanów i aż 12 g tłuszczu! Zaledwie 3 pączki wypełniają dzienne zapotrzebowanie na tłuszcz u dorosłego, a jego spalenie może zająć nawet 3 godziny podczas intensywnej jazdy na rowerze, a co dopiero u dziecka! Dla malucha poniżej 3 roku życia niewielki pączek to 1/3 dziennego zapotrzebowania na energię, a jednocześnie nie zawiera cennych składników odżywczych. Jednak to nie wszytko, razem z pączkiem serwujemy dziecku tłuszcze nasycone oraz tzw. tłuszcze trans, co sprzyja rozwojowi chorób serca czy układu krwionośnego. Nie zapominajmy o cukrze. Choć mogłoby się wydawać, że mała słodkość od czasu do czasu nie zaszkodzi, to badania pokazują, że aż 75% dzieci poniżej 1. roku życia otrzymuje zbyt dużo cukru, niestety jest on ukryty w bardzo wielu produktach. Nadmiar cukru w diecie dziecka może też prowadzić do rozwoju nadwagi, otyłości, cukrzycy i próchnicy.
Redakcja poleca: Miasteczko Zmysłów 2018 r. Białystok – zobacz relację [WIDEO]
Zobacz, jak ciekawie rodzice z dziećmi w Białymstoku spędzili czas w ramach naszej akcji Miasteczko Zmysłów! Obejrzyj wideo i dowiedz się jakie porady dała rodzicom psycholog Dorota Zawadzka.

Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek

Pamiętaj, malutkie dziecko nie będzie się domagać pączków ani innych słodkości, jeśli nie wprowadzisz ich do jego diety. Możesz zaproponować inne przekąski, które będą znacznie bardziej zdrowe, a tradycji zadość uczynić kolorując radosne pączki w kolorowankach. Jeśli chcesz koniczynie poczęstować dziecko pączkiem, zrób to z głową! W składzie nie powinno znaleźć się nic więcej niż mąka, jajka, mleko, cukier, drożdże, masło i nadzienie, warto wiec przed zakupem zapoznać się ze składem. A tak naprawdę najzdrowiej będzie zrobić alternatywne pączki w domu.

Jak sprawić, by pączki były zdrowsze?

Robiąc pączki w domu możesz wykorzystać kilka trików, które sprawią, że twoje karnawałowa tradycja będzie nieco zdrowsza:
  • upiecz, takie pączki będą miały zdecydowanie mniej tłuszczu;
  • zrób malutkie porcje;
  • wykorzystaj domową marmoladę lub budyń do nadziania;
  • daj mniej cukru niż w przepisie i zrezygnuj z lukru;
  • do słodkości zaserwuj na podwieczorek koktajl owocowy lub jogurt.
A Wy, ile zjedliście już pączków? Napiszcie w komentarzach.

Źródło: onet.pl

Zobacz kilka przepisów:
Doładuj
Przeładuj