GRY
 
 

Czy moje dziecko dobrze słyszy?

Najważniejsze jest wczesne wykrycie niedosłuchu. Każdy noworodek powinien być poddany szczegółowym badaniom przesiewowym.


U małego dziecka uszkodzenie słuchu uniemożliwia prawidłowy rozwój mowy i języka, zaburza i opóźnia rozwój intelektualny, społeczny i emocjonalny. Wczesna diagnoza i leczenie w dużym stopniu zapobiegną tak poważnym konsekwencjom.

Najważniejsze! Wczesne rozpoznanie
Wrodzony niedosłuch występuje w kilku przypadkach na tysiąc urodzeń. Całkowita głuchota jest u dziecka zjawiskiem bardzo rzadkim. Brak reakcji na dźwięki nie świadczy o całkowitej głuchocie, a nowoczesne aparaty słuchowe i metody rehabilitacji pozwalają wykorzystać w nauce mowy nawet bardzo nieznaczne resztki słuchu. Warunkiem jest jednak wczesna diagnoza i zastosowanie właściwego leczenia w okresie optymalnym dla rozwoju mowy.

Wady słuchu
W przypadku wady słuchu nabytej w wyniku choroby czy urazu, już po okresie rozwoju mowy, sytuacja wygląda nieco inaczej. Po pierwsze, sam moment utraty słuchu jest zauważalny dla otoczenia, co wiąże się z szybszym zapewnieniem dziecku pomocy lekarskiej. Po drugie, nie istnieje problem związany z brakiem rozwoju mowy. Przy zastosowaniu aparatów słuchowych i właściwej rehabilitacji dziecko może rozwijać się dalej w sposób naturalny.

Niedosłuch dziedziczny
Jest to wada wrodzona, która może iść w parze z innymi wadami rozwojowymi albo wystąpić później, lub nasilać się stopniowo. Niedosłuch wiąże się czasem z wadami małżowiny usznej, przewodu słuchowego zewnętrznego lub innymi, np. serca, wzroku, układu nerwowego, nerek. Do tej grupy należy niedosłuch, występujący rodzinnie lub spowodowany przez nowe mutacje genów. Szczególnie często zdarza się, jeśli rodzice są spokrewnieni. Duża część, bo aż 30-50% przypadków wrodzonych zaburzeń słuchu u dzieci ma przyczyny genetyczne.

Czynniki w okresie ciąży, powodujące u dzieci zaburzenia słuchu to:
- choroby infekcyjne z grupy TORCH: różyczka, toksoplazmoza, cytomegalia, opryszczka, ospa wietrzna, półpasiec, odra, świnka, kiła, a nawet grypa;
- szczepienia wykonane w okresie trzech miesięcy przed zajściem w ciążę lub w czasie jej trwania;
- kontakt z chorymi zakaźnie;
- nadużywanie przez matkę alkoholu, nikotyny lub narkotyków;
- choroby przewlekłe matki (np. serca, nerek, wątroby, cukrzyca);
- zaburzenia hormonalne u matki (np. niedoczynność tarczycy);
- zaburzenia przemiany materii, niedobór lub nadmiar witamin;
- leki, które mogą uszkadzać słuch, a są stosowane w ciąży (np. chinina, antybiotyki, leki moczopędne, leki przeciwnowotworowe);
Redakcja poleca: 10 najczęściej popełnianych błędów wychowawczych
Starasz się być świetnym rodzicem, a twój maluch nadal jest niegrzeczny? Czasem warto spojrzeć na siebie, by odkryć, gdzie leży problem...

Ocena (1 ocena)

6.0
Doładuj
Przeładuj