GRY
 
 

Czy można brać pigułki antykoncepcyjne podczas karmienia piersią?

Zastanawiasz się, czy mama karmiąca piersią może zażywać pigułki antykoncepcyjne i czy nie zaszkodzi to dziecku? Przeczytaj!

czy można brać pigułki podczas karmienia piersią?
fot. Fotolia
Podczas karmienia piersią nie wolno stosować dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych, ze względu na zawarty w nich estrogen, który przenika do mleka matki. Nie oznacza to jednak, że kobieta podczas laktacji nie może stosować żadnej antykoncepcji.

Antykoncepcja podczas karmienia piersią

Dla kobiet karmiących piersią przeznaczone są pigułki jednoskładnikowe – tzw. minipigułki – zawierające tylko jeden hormon (progestagen). Udowodniono, że progestagen jest bezpieczny dla dziecka i przenika do mleka matki tylko w niewielkim stopniu. Minipigułki można zacząć stosować już miesiąc po porodzie. Przyjmuje się je stale, bez siedmiodniowych przerw. Działają poprzez zagęszczenie śluzu szyjki macicy. U kobiet stosujących pigułki jednoskładnikowe nie występują miesiączki. 

W czasie karmienia piersią mama może też przyjmować zastrzyki hormonalne lub zdecydować się na założenie (hormonalnej) wkładki domacicznej.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Antykoncepcja podczas karmienia piersią. Czy to bezpieczne? - zobacz porady ginekologa
Czy wiesz, że szanse na zajście w ciążę kobiety pół roku po porodzie podczas karmienia piersią wynosi już 50 proc.? Zobacz, jakie nowoczesne metody antykoncepcji proponuje ginekolog mamom podczas laktacji
Doładuj
Przeładuj