GRY
 
 

Czy farbowanie włosów w ciąży może szkodzić dziecku?

Chciałabyś zmienić kolor włosów albo zlikwidować odrosty? Boisz się, że zaszkodzisz dziecku? Sprawdź, jakie są najnowsze zalecenia dotyczące farbowania włosów w ciąży.

Farbowanie włosów w ciąży, włosy w ciąży, farba do włosów bez amoniaku, amoniak
fot. Fotolia
Farbowanie włosów w ciąży to temat, który budzi emocje, szczególnie jeśli rzecz dotyczy koloryzacji w I trymestrze. Jednak nie ma się czego obawiać - już nawet na początku ciąży można farbować włosy. Farby nie są szkodliwe ani dla mamy, ani dla dziecka.

Dlaczego farbowanie włosów w ciąży jest bezpieczne?

Wiele przyszłych mam powstrzymuje się w tym czasie zarówno przed zmianą koloru, jak i przed zrobieniem trwałej ondulacji. W pierwszych tygodniach ciąży kształtują się narządy wewnętrzne dziecka i jest większe ryzyko, że jakiś składnik chemiczny, np. amoniak, mógłby ten proces zakłócić. Wiele badań potwierdza jednak, że farby do włosów i inne środki do koloryzacji nie zawierają silnie toksycznych substancji chemicznych i ich użycie jest bezpieczne w ciąży (do skóry przenika niewielka ich ilość, ale nie dostają się one do krwiobiegu). Stąd wniosek, że jeśli nie chcesz czekać z farbowaniem włosów do II trymestru, możesz zdecydować się na to wcześniej.
Redakcja poleca: Pielęgnacja ciała w ciąży – film
Położna odpowiada na najczęstsze pytania kobiet w ciąży dotyczące kąpieli, kosmetyków w ciąży, solarium czy farbowania włosów w ciąży.

Farbowanie włosów w ciąży – jak i gdzie to robić?

Farbowanie włosów w ciąży, podobnie jak rozjaśnianie czy dekoloryzację, możesz powierzyć fryzjerowi (profesjonalne środki używane w salonach fryzjerskich również nie przenikają do płodu). Zawsze jednak warto poinformować fryzjera, że jesteś w ciąży. Jeśli umawiasz się na koloryzację w zaawansowanej ciąży, proś o robienie przerw, abyś nie musiała długo siedzieć bez ruchu. Jeśli wolisz takie rozwiązanie, możesz farbować włosy w domu. Niektóre ciężarne zamiast silnego preparatu wybierają farby bez amoniaku (działają delikatniej), szampony koloryzujące albo hennę. Przed koloryzacją pamiętaj o zrobieniu próby, aby mieć pewność, że farba cię nie uczuli, a uzyskany kolor zadowoli – w ciąży włosy mogą reagować na farbowanie inaczej, podobnie jak niekiedy cera w ciąży inaczej reaguje na znane już kosmetyki.

Zobacz też: Jak wybierać kosmetyki w ciąży - 5 przykazań dla przyszłej mamy

Jak się zabezpieczyć, jeśli sama farbujesz włosy sama?

Jeśli farbujesz włosy sama w domu, warto zachować pewne środki ostrożności:
  • zakładaj rękawiczki
  • farbuj włosy w pomieszczeniu, które ma dobrą wentylację
  • trzymaj farbę na włosach nie dłużej niż zaleca producent
  • dokładnie opłucz głowę po farbowaniu
Dobrym rozwiązaniem jest również robienie balejażu w ciąży – wtedy farbę nanosisz jedynie na pasma włosów, a nie na całą głowę.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj