GRY
 
 

Czy w ciąży można pić zieloną herbatę, co o tym sądzi ginekolog z IMiD?

Zielona herbata ma opinię superzdrowego napoju. Czy kobieta, która w okresie ciąży powinna dużo pić, może bez obaw zaparzyć sobie filiżankę?

zielona herbata w ciąży, czy można pić zieloną herbatę w ciąży, zielona herbata właściwości
Chciałabym dowiedzieć się, czy można pić zieloną herbatę w ciąży. Słyszałam na ten temat sprzeczne opinie. Jedni mówią, że to dobry napój dla ciężarnych, bo pomaga troszczyć się o zęby i kości. Inni – że zawiera kofeinę i dlatego, trzeba ograniczać jej picie do 2 filiżanek dziennie. Ostatnio czytałam też, że zielona herbata utrudnia wchłanianie kwasu foliowego, który jest bardzo ważny dla kobiet w ciąży. Jaka jest prawda? Czy muszę ograniczać picie tego napoju? Dodam jeszcze, że jestem wielką fanką zielonej herbaty i piję jej dużo. Beata z Sandomierza

Zielona herbata jest uważana za jeden z najzdrowszych napojów. Pochodzi z tej samej rośliny co czarna herbata, ale działa na organizm nieco inaczej, ponieważ odmienny jest sposób jej produkcji. Liście zielonej herbaty są jedynie suszone, podczas gdy liście herbaty czarnej podlegają procesowi fermentacji. Zielona herbata zawiera dużo cennych polifenoli. Wśród korzyści wynikających z jej picia wymienia się między innymi łagodzenie bólów głowy czy obniżanie poziomu złego cholesterolu. Ale pomimo dobroczynnego wpływu na organizm zielona herbata nie jest polecana w ciąży. Znamy właściwości zielonej herbaty, ale nie wszyscy wiedzą, że zawiera ona również związki, które mogą powodować przedwczesne zamykanie przewodu tętniczego w sercu płodu, który na pewnym etapie powinien pozostać drożny. W ciąży nie należy jej pić i mamy na to badania – potwierdza dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog położnik z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Czytaj też:
Redakcja poleca: Podróże w góry w ciąży - film
Istnieją pewne przeciwwskazania do podróży w ciąży w rejony wysokogórskie – poznaj je! Sprawdź, do jakiej wysokości i w którym trymestrze ciąży takie podróże są bezpieczne.
Doładuj
Przeładuj