przekłuwanie, uszy
fot. Fotolia

Czy można przekłuć uszy niemowlęciu?

Czy to prawda, że uszy niemowlęcia goją się szybciej niż starszego dziecka? Przeczytaj, co o kolczykach u niemowlaka sądzi położna.
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog
przekłuwanie, uszy
fot. Fotolia
Mam czteromiesięczną córeczkę. Chciałabym jej przekłuć uszy. Czy już teraz mogę to zrobić? Podobno im wcześniej się przebija, tym szybciej skóra się goi. Czy to prawda? Ewelina

Nie. Rozumiem, że kolczyki mają być ozdobą, ale czy czteromiesięczną dziewczynkę warto narażać na ból przekłucia uszu i gojenia się rany?

Poza tym u niemowlęcia jest ryzyko urazu uszu, bo kolczyk może na przykład zaczepić o ubranie. Córeczka będzie miała jeszcze wiele okazji, by sama podjąć decyzję, czy chce mieć kolczyki.

Poczekałabym więc raczej z przekłuciem uszu, aż dziewczynka będzie starsza.

A czy można przekłuć uszy w ciąży? Sprawdź odpowiedź ginekologa.

Czytaj więcej porad położnej na temat pielęgnacji niemowlaka.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.
Bożena Cieślak-Osik
Konsultacja: Bożena Cieślak-Osik, położna, psycholog

Pracuje w Szpitalu Klinicznym WUM w Warszawie. Jest jedną z pierwszych w Polsce trenerek oceniających niemowlęta według skali Brazeltona.

Oceń artykuł

Ocena 6 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy