czy w ciąży można wybielać zęby
fot. Fotolia

Czy można wybielać zęby w ciąży?

Wybielanie zębów w ciąży - czy to dobry pomysł?
Karolina Stępniewska
czy w ciąży można wybielać zęby
fot. Fotolia
Wybielanie zębów w ciąży nie jest dobrym pomysłem. W ciąży nie powinno się stosować pasków i żeli wybielających, a także unikać wybielających past do zębów. Niewskazane w ciąży jest także wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym. Wybielanie zębów nadtlenkiem karbamidu i naświetlanie lampą polimeryzacyjną nie zostało zbadane pod kątem wpływu na rozwijający się płód. Jeśli jesteś w ciąży i koniecznie chcesz rozjaśnić zęby, używaj pasty wybielającej z dodatkiem sody oczyszczonej. Pamiętaj jednak, że takie pasty mogą niszczyć szkliwo, dlatego lepiej poczekać z wybielaniem zębów na zakończenie ciąży i karmienia piersią

Kobieta w ciąży powinna za to udać się na wizytę kontrolną do dentysty – wg zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego taka wizyta powinna odbyć się w tym czasie, co pierwsza wizyta u ginekologa. Warto ponownie sprawdzić stan zębów około 20 tygodnia ciąży. Zachcianki ciążowe sprzyjają próchnicy. Także mdłości ciążowe mogą niszczyć szkliwo (kwasy żołądkowe!). Hormony ciążowe mogą prowadzić do rozpulchnienia i krwawienia dziąseł. Wybielanie zębów może okazać się zbyt drastycznym zabiegiem dla osłabionych ciążą zębów i dziąseł.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy