GRY

Czy można wybielać zęby w ciąży?

Wybielanie zębów w ciąży - czy to dobry pomysł?
czy w ciąży można wybielać zęby
fot. Fotolia
Wybielanie zębów w ciąży nie jest dobrym pomysłem. W ciąży nie powinno się stosować pasków i żeli wybielających, a także unikać wybielających past do zębów. Niewskazane w ciąży jest także wybielanie zębów w gabinecie dentystycznym. Wybielanie zębów nadtlenkiem karbamidu i naświetlanie lampą polimeryzacyjną nie zostało zbadane pod kątem wpływu na rozwijający się płód. Jeśli jesteś w ciąży i koniecznie chcesz rozjaśnić zęby, używaj pasty wybielającej z dodatkiem sody oczyszczonej. Pamiętaj jednak, że takie pasty mogą niszczyć szkliwo, dlatego lepiej poczekać z wybielaniem zębów na zakończenie ciąży i karmienia piersią

Kobieta w ciąży powinna za to udać się na wizytę kontrolną do dentysty – wg zaleceń Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego taka wizyta powinna odbyć się w tym czasie, co pierwsza wizyta u ginekologa. Warto ponownie sprawdzić stan zębów około 20 tygodnia ciąży. Zachcianki ciążowe sprzyjają próchnicy. Także mdłości ciążowe mogą niszczyć szkliwo (kwasy żołądkowe!). Hormony ciążowe mogą prowadzić do rozpulchnienia i krwawienia dziąseł. Wybielanie zębów może okazać się zbyt drastycznym zabiegiem dla osłabionych ciążą zębów i dziąseł.

Zobacz też:
Redakcja poleca: Nie lecząc zębów możesz doprowadzić do przedwczesnego porodu
Częste podjadanie oraz wymioty występujące we wczesnej fazie ciąży niszczą szkliwo zębów i powodują próchnicę. Zaniechanie wizyty u dentysty przez kobietę ciężarną może doprowadzić do zakażenia, co skutkuje poronieniem lub przedwczesnym porodem.
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Internetowa szkoła rodzenia

Przygotowania do porodu