Brak wytrysku a zapłodnienie
fot. AdobeStock

Czy można zajść w ciążę bez wytrysku? Preejakulat a zapłodnienie

Aby zajść w ciążę, konieczny jest wytrysk do pochwy. Czy możliwe jest zapłodnienie bez wytrysku, ale przez przedostanie się preejakulatu w okolice krocza kobiety?
Milena Oszczepalińska
Brak wytrysku a zapłodnienie
fot. AdobeStock
Do zapłodnienia potrzebne są komórki rozrodcze – męskie i żeńskie. Czy jednak jedyną drogą, jaką plemniki mogą dotrzeć do komórki jajowej, jest bezpośredni wytrysk spermy do pochwy? Wiele par zastanawia się, czy nasienie, które znalazło się na pościeli, w okolicach krocza, w wodzie podczas kąpieli, może przedostać się do wnętrza pochwy i doprowadzić do zapłodnienia, zwłaszcza, gdy kobieta ma akurat dni płodne.

Jak dochodzi do zapłodnienia?

aby plemnik mógł połączyć się z komórką jajową, muszą być spełnione ściśle określone warunki. Po pierwsze kobieta musi mieć akurat owulację lub być tuz przed nią (w przypadku nieregularnych miesiączek jest to trudniejsze do ustalenia). Po drugie do pochwy musi się dostać odpowiednio duża ilość męskiego nasienia, i to o odpowiedniej jakości. Zdrowe, ruchliwe plemniki żyją ok. 72 godziny, ale te najsilniejsze są w stanie przeżyć w pochwie nawet do 5 dni. Po trzecie istotny jest właśnie moment przedostania się nasienia do pochwy. Aby zapłodnienie było możliwe, wytrysk powinien odbyć się wprost do jej wnętrza. Plemniki są bardzo wrażliwe na niesprzyjające warunki. Na pościeli mogą zginąć od razu. Nieco dłużej, bo ok. kilka minut, są w stanie przetrwać na ciepłym i wilgotnym kroczu kobiety.

Zobacz też: Jak dochodzi do zapłodnienia? [Wideo]

To wszystko powoduje, że bez wytrysku bezpośrednio do pochwy zajście w ciążę jest niemal nieosiągalne. Jednak czy zupełnie niemożliwe?
Redakcja poleca: Rozwój zarodka - film
Zobacz, jak wygląda rozwój zarodka w pierwszych dniach od zapłodnienia in vitro. Film złożono ze zdjęć robionych co 15 minut. Zarodki monitorowano za pomocą embrioskopu.

Wytrysk w okolicach krocza a ciąża

Wytrysk może nie nastąpić wprost do pochwy, ale na krocze kobiety. Czy wtedy może dojść do zapłodnienia? Szanse są niewielkie. Nie można jedna powiedzieć jednoznacznie, że w takim przypadku ciąża nie jest możliwa. Wszystko zależy od tego, jak blisko wejścia do pochwy znajdą się plemniki i jak szybko zdołają się do niej przedostać. 

Nasienie na pościeli a ryzyko zajścia w ciążę

Jeśli męska sperma znajdzie się na pościeli, szanse na to, że plemniki dostaną się do pochwy, są nikłe. Są one niezwykle wrażliwe na otoczenie, a na suchym, zimnym łóżku prawdopodobnie od razu giną. 

Nasienie w wodzie lub na rękach a ryzyko zapłodnienia

Aby nasienie przedostało się do wnętrza pochwy, musi mieć ściśle określone, dogodne do tego warunki. Raczej niemożliwe jest, by plemniki zawędrowały do komórki jajowej, pokonując duże odległości, np. pływając w wannie. Jeśli natomiast sperma znajdzie się na ręce i od razu zostanie przeniesiona do wnętrza pochwy, nie można wykluczyć, że nie dojdzie do zapłodnienia, jednak jest to niezwykle mało prawdopodobne. 

Preejakulat a zapłodnienie

Nawet jeśli para dba o to, żeby wytrysk nie nastąpił wprost do pochwy, w trakcie stosunku już wcześniej wydziela się z penisa tzw. preejakulat. Może on zawierać żywe plemniki, a tym samym sprawić, że dojdzie do zapłodnienia. Wiele par wybierających stosunek przerywany zapomina o tym. To dlatego ta metoda zapobiegania ciąży uznawana jest za najbardziej ryzykowną i najmniej efektywną. 

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy