GRY
 
 

Kiedy antybiotyk zamiast zabiegu Credégo? [WIDEO]

Aleternatywą dla zabiegu Credégo jest stosowanie maści z antybiotykiem. Pytamy prof. Ewę Helwich, czy na prośbę rodziców noworodkowi można nie podawać azotanu srebra.

W szpitalu po narodzinach dziecku zakrapla się do oczu azotan srebra, aby uchronić je przed poważnymi problemami ze wzrokiem. Skutkiem tego zabiegu może być przemijające podrażnienie oczu. W niektórych szpitalach zamiast zabiegu Credégo dzieci otrzymują do obu oczu maść erytromycynową, która nie ma takiego działania ubocznego.

Czy rodzice mogą prosić o zastąpienie azotanu srebra antybiotykiem?

Prof. Ewa Helwich potwierdza, że w tej chwili jest to możliwe przede wszystkim w dużych oddziałach szpitalnych. Aby zastąpić zabieg Credégo antybiotykiem, szpital musi mieć dobrą pracownię bakteriologiczną, która umożliwia zbadanie wydzieliny z dróg rodnych. Zabieg Credégo przeprowadza się bowiem, aby ochronić dziecko przed groźnymi drobnoustrojami, z którymi noworodek może się zetknąć, przechodząc przez drogi rodne mamy. – To, czego się przede wszystkim boimy, w związku z ewentualnym zanieczyszczeniem oczu dziecka, jest bakteria rzeżączki – podkreśla ekspertka i dodaje, że w naszej populacji, niestety to zakażenie jeszcze się zdarza. – W takim przypadku azotan srebra jest absolutnie niezbędny, ponieważ jest bardziej skuteczny – dodaje.

Skąd kontrowersje wokół zabiegu Credégo?

O podawaniu noworodkom azotanu srebra stało się głośno, gdy na początku września 2017 roku rodzice noworodka urodzonego w szpitalu w Białogardzie nie zgodzili się na przeprowadzenie tej procedury u ich dziecka. Ucieczka rodziny ze szpitala z dwudniowym dzieckiem wywołała głośną dyskusję w mediach i na portalach społecznościowych o zasadności zabiegów, które przeprowadza się w polskich szpitalach po narodzinach dziecka. Prof. Ewa Helwich podkreśla, że polscy rodzice nie muszą się niczego obawiać – To wszystko, co zostało wypracowane przez lata w skali europejskiej i światowej, jest obecnie stosowane w Polsce, ale musimy się również liczyć z naszą sytuacja epidemiologiczną – wyjaśnia.

Prof. dr n. med. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków. Jest krajowym konsultantem w dziedzinie neonatologii.

Zobacz także:

Ocena (3 oceny)

4.0
Więcej:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Sezon infekcji

Karm piersią, polecamy!