Uwaga na muszki owocówki! Przenoszą choroby! (Co robić, jeśli już są w kuchni?)

Maleńka muszka owocówka wydaje się nam być zupełnie niegroźna. Niestety okazuje się, że ten ledwie widoczny gołym okiem kilkumilimetrowy owad, może być źródłem chorobotwórczych zarazków. Pozbądź się koniecznie muszek, zwłaszcza jeśli w domu są małe dzieci!
Weronika Zagojska
muszka owocowa może roznosić choroby
fot. AdobeStock
Oczywiście nie należy popadać w panikę, ani straszyć nimi dzieci, ale muszka owocówka oprócz tego, że spowoduje szybsze zepsucie owoców i innych produktów spożywczych w twojej kuchni, może też zarazić człowieka groźnymi bakteriami i wirusami. Jak to jest możliwe? A z tej prostej przyczyny, że muszka owocówka uwielbia takie miejsca, jak chociażby śmietniki czy kosze na śmieci, w których aż się roi od rozmaitych chorobotwórczych mikroorganizmów.

Skąd muszki się biorą? Przylatują do owoców, resztek w śmieciach, pestek, ogryzków, warzyw, zakwasu na chleb, wina, octu, konfitur itp. Najbardziej lubią fermentujące soki owocowe i zawarte w nich drożdże. Na owocach składają jaja i tam rozwijają się ich larwy. Stąd potem całe roje w kuchni lub w domu, czy na straganach w sklepach i bazarkach. Jak się przed nimi ustrzec i jak się ich raz na zawsze pozbyć? Bardzo skuteczne są specjalne pułapki na muszki owocówki, które można kupić już od ok. 15 zł.

Taka pułapka na muszki to najczęściej pojemnik, w który wlewa się specjalny płyn wabiący do siebie muszki. Dla człowieka nieszkodliwy, choć lepiej, żeby dzieci się nim nie bawiły. Pułapka jest tak zbudowana, że zachęcony owad od razu do niej wchodzi, ale już nie może wydostać się na zewnątrz. Około 15 ml wabiącego płynu starcza średnio na ok. 4 tygodnie. Po tym czasie, trzeba wlać nowy płyn lub ustawić nową pułapkę.

Pułapkę z resztek owoców i folii spożywczej z dziurkami można też zrobić samemu, ale wygląda to niezbyt... ładnie. I czasami muszki potrafią się z nich wydostać. Można też próbować je wabić na ocet i płyn do mycia naczyń, ale topiące się w nim muszki zwykle też nie wyglądają zbyt estetycznie.

Jak są ich całe roje, można próbować wyłapać je odkurzaczem. Ale pod warunkiem, że później wyczyścicie worek lub go wypierzecie w wysokiej temperaturze. Inaczej będą stamtąd po prostu wylatywać lub co gorsza się tam rozmnażać na jakichś resztkach.

Warto również pamiętać, zwłaszcza jeśli tych muszek w kuchni wylęgły się olbrzymie ilości, że utrzymywanie czystości jest teraz sprawą nadrzędną.

  • Należy dokładnie myć każdy owoc
  • Często myć kosz na śmieci i szafkę, w której stoi, przykrywać go i często wynosić.
  • Nie zostawiać żadnych owoców, warzyw, resztek jedzenia i brudnych naczyń na blacie czy w zlewie.
  • Trzeba myć i wymieniać też często gąbkę do mycia naczyń.
  • Wszystkie owoce, warzywa, wino, soki chować do lodówki. Jedzenie przykrywać.
  • Raczej kupować mało i jeść na bieżąco.

Warto to wszystko robić także jeszcze zanim muszka do nas przyleci i złoży jaja. 

Czy mieliście do czynienia z muszkami owocówkami?
A może macie jeszcze jakieś inne sprawdzone sposoby na muszki owocówki?

Zobacz też:
Redakcja poleca: Zaproszenie do Internetowej Szkoły Rodzenia
Przygotuj się z nami do porodu i macierzyństwa. Zapraszamy do Internetowej Szkoły Rodzenia mamotoja.pl!
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Maluch na słońcu

Pierwsza pomoc w ugryzieniach