
Czy nauczycielka miała prawo przeczytać pamiętnik ucznia?
Nie tylko go przeczytała, ale i postanowiła działać: zaniepokojona wulgarnymi słowami pod adresem szkoły, zaprowadziła chłopca do szkolnego pedagoga, gdzie zmuszono go (jak twierdzi mama chłopca) do przeprosin – informuje Gazeta Wyborcza.
"Musiał przepraszać za własne myśli"
– Ze łzami w oczach, pod przymusem, musiał przepraszać za swoje myśli - powiedziała Gazecie mama ucznia, którą jeszcze tego samego dnia wezwano do szkoły.O tym, że naruszono prywatność jej dziecka oraz o tym, że z powodu osobistych zapisków obniżono mu ocenę ze sprawowania, zawiadomiła kuratorium oświaty, Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Rzecznika Praw Dziecka.
"Dziecku nie stała się żadna krzywda"
Dyrektorka szkoły nie chciała z nami rozmawiać. Obiecała, że do sprawy odniesie się po kontroli kuratorium.Wcześniej powiedziała Gazecie, że "przepisy zobowiązują nauczycieli do dbania o wychowanie uczniów i przeciwdziałania okolicznościom, które mogą świadczyć o niepożądanych postawach" oraz że "dziecku nie stała się żadna krzywda". Nie odpowiedziała na pytanie, w jaki sposób dziecko złamało statut szkoły pisząc o swoich emocjach w prywatnym pamiętniku. Zapewniła jednak, że jeśli wizytatorzy stwierdzą, że szkoła naruszyła przyjęte procedury, dziecko zostanie przeproszone.
"Za wcześnie na wnioski"
Co na to kuratorium?– Badamy wszystkie okoliczności tej sprawy. Jeszcze za wcześnie na wnioski – powiedziała nam wizytatorka Krystyna Kaczorowska z Kuratorium Oświaty we Wrocławiu.
"Dziecko też człowiek!"
Rzecznik Praw Dziecka obiecał, że zajmie się sprawą i przypomniał, że dzieci także mają prawo do prywatności.Oto jego dzisiejszy wpis na Facebooku:
– Zapoznawanie się z treścią pamiętnika bez zgody jego autora jest naruszeniem prawa do prywatności, rozpowszechnianie przeczytanych informacji – szczególnie przez osobę dorosłą – nie tylko narusza godność dziecka, ale przede wszystkim jest naganne z wychowawczego punktu widzenia.
Przypominam, że Art. 16 Konwencji o prawach dziecka gwarantuje każdemu dziecku prawo do ochrony swojej prywatności, honoru i reputacji oraz do zachowania w tajemnicy swojej korespondencji. Prawo do prywatności zapisano również w Konstytucji RP – powiedział nam Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.
Wystąpił o wyjaśnienia do dyrektora szkoły i Kuratora Oświaty. Po analizie raportu z kontroli w szkole podejmie decyzje co do dalszych działań w tej sprawie.