GRY
 
 

Czy nie jest głodna

Mama miesięcznej Karolinki martwi się, że córeczka je za mało. Jej wątpliwości rozwiewa pediatra.

Nie wiem, czy moja czterotygodniowa Karolinka najada się raz wypije 90, a raz 120 ml. Przerywam karmienie, by jej się odbiło, bo nie zjadłaby nawet tyle. Marysia z Ełku

Jeśli Karolinka jest zdrowa, 8-10 razy na dobę moczy pieluchę i przybiera na wadze nie mniej niż 700 g na miesiąc, nie ma powodu do obaw. Nie ma nic dziwnego w tym, że dziecko karmione butelką potrzebuje przerwy podczas karmienia – widać mała połyka tyle powietrza, że to jest konieczne.

Schemat sztucznego żywienia zakłada, że dziecko karmione butelką w drugim miesiącu życia powinno jeść sześć razy dziennie i wypijać na raz ok. 110-130 ml mleka początkowego. Oczywiście każdy malec ma nieco inne potrzeby i tempo rozwoju. Może Karolinka woli jeść mniej, ale częściej? Ważne, by prawidłowo przybierała na wadze. Proszę to sprawdzać na siatkach centylowych (są w książeczce zdrowia).

dr n. med. Maria Rudzińska-Chazan, pediatra neonatolog
Redakcja poleca: Co się dzieje w 40. tygodniu ciąży? [WIDEO]
Masz ochotę krzyczeć jak Rachel w serialu "Przyjaciele": Wyciągnijcie je ze mnie! Czy jesteś zupełnie spokojna i raczej wolałabyś odsunąć poród w czasie? Najważniejsze jest teraz dziecko. Maluch jest wielkości dużej dyni i już właściwie szykuje się, by Cię poznać! A czy Ty wiesz jak rozpoznać początek akcji porodowej?

Ocena (0 oceny)

0.0
Doładuj
Przeładuj