katar u niemowlaka a spacer
fot. Adobe Stock

Katar u niemowlaka a spacer: czy wychodzić na dwór, gdy dziecko ma katar?

Katar u niemowlaka może niepokoić rodziców. Im młodsze dziecko, tym więcej pytań. Dowiedz się, jak postępować w przypadku zakatarzonego dziecka i spaceru. Na pytanie, czy małe dziecko z katarem może wyjść z domu, odpowiada pediatra, dr Andrzej Malinowski.
Alicja Rotfeld
katar u niemowlaka a spacer
fot. Adobe Stock
Wielu rodziców zastanawia się, czy katar u niemowlaka nie jest przeciwwskazaniem do wyjścia z domu. Spacery są dziecku potrzebne do hartowania odporności i dobrego rozwoju. Ale w przypadku przeziębienia, sprawa się nieco komplikuje. Przede wszystkim należy ocenić, czy maluch ma tylko katar, czy może towarzyszą mu inne objawy przeziębienia, np. gorączka. W niektórych sytuacjach, zamiast na spacer, należy wybrać się z zakatarzonym niemowlęciem do pediatry.

Katar u niemowlaka a spacer

Ogólna zasada jest taka: katar nie jest przeciwskazaniem do wyjścia z niemowlakiem na spacer. Znaczenie ma jednak wiek dziecka, ewentualne występowanie dodatkowych dolegliwości oraz pogoda. 

Gdy niemowlę jest zakatarzone, spacer może mu przynieść korzyść. Chłodne powietrze obkurcza naczynia krwionośne i błonę śluzową w nosie, dzięki czemu maluchowi lepiej się oddycha. Jeżeli dziecko nie ma gorączki, a na dworze panuje ładna pogoda – spacery są wręcz wskazane. Rześkie powietrze wzmaga także apetyt u dziecka i zapewnia dobry sen. Jeżeli jednak katar jest objawem poważnej infekcji – należy zostać w domu.

Ale uwaga: inne zasady dotyczą noworodka (czyli dziecka w pierwszym miesiącu życia) i młodszego niemowlęcia. 

Przeziębione dziecko a spacer – wiek dziecka

Niewskazany jest spacer z noworodkiem, który ma katar, ani z dzieckiem, które nie skończyło jeszcze sześciu miesięcy.  Zakatarzone niemowlę mające mniej niż pół roku, zamiast zabierać na spacer, należy zaprowadzić do lekarza.  

„Z zakatarzonym dzieckiem, które nie skończyło pół roku, zawsze trzeba pójść do pediatry. Lekarz rozstrzygnie, czy przyczyną kataru jest przeziębienie, czy może uczulenie – i zaleci odpowiednie postępowanie” – mówi pediatra, dr Andrzej Malinowski. Natomiast dziecko w drugim półroczu życia można zabrać na krótki spacer, o ile pozwoli na to pogoda. 

Katar u niemowlaka a spacer: przy jakiej pogodzie można spacerować z dzieckiem 

„Katar z reguły nie jest przeciwwskazaniem do spacerów, jeśli na dworze panuje ładna pogoda” – mówi dr Andrzej Malinowski. Ładna pogoda nie musi oznaczać 25 st. C i błękitnego nieba. Ważne, żeby było bezwietrznie i sucho. 

Natomiast, gdy temperatura spada poniżej zera, przeziębionego dziecka nie należy zabierać na zewnątrz. Przy katarze dzieci często oddychają przez usta, wtedy wychładza się gardło i przeziębienie może się nasilić. Jeśli dziecko ma katar, spacer zimą nie jest więc wskazany. 

Zobacz także: 
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.
Oceń artykuł

Ocena 6 na 3 głosy

Zobacz także

Popularne tematy