GRY
 
 

Samolotem z niemowlęciem: to prostsze niż myślisz!

Czy niemowlę może lecieć samolotem? Pewnie, że tak! Są niemowlęta, które latają nawet co 2 miesiące! Jak przygotować się do lotu? Co ze sobą zabrać?

fot. Fotolia
Nie bój się lotu samolotem z niemowlęciem, to wygodny i bezpieczny sposób podróżowania, przekonuje Małgorzata Szumilas, autorka książki „Z dzieckiem po świecie”, mama Sary i Mateusza, który w pierwszym roku życia latał samolotem średnio co 2-3 miesiące.

Jak kupić bilety na samolot dla dziecka?

Bilety na samolot można kupić przez agenta linii lotniczych albo biuro podróży, przez Internet lub telefon: to bardzo wygodne, oszczędza czas i pieniądze. Potrzebna jest tylko karta kredytowa. Bilet lotniczy dla dziecka zwykle są tańszy, choć może też kosztować tyle samo, co dla dorosłego (wszystko zależy od przewoźnika. Niektóre linie oferują zniżki dla dzieci nawet do 12. roku życia.

Dzieci poniżej 6. miesiąca życia muszą być bezpiecznie usadowione na kolanach dorosłego, przypięte specjalnym pasem. Dzieci pomiędzy 6. miesiącem a 3. rokiem życia mogą siedzieć w foteliku samochodowym dla dziecka, należy jednak wcześniej skonsultować się z linią lotniczą w celu ustalenia, czy dany model fotelika jest akceptowalny. 

Redakcja poleca: Jak wybrać fotelik samochodowy dla starszego dziecka?
Wielu rodziców zastanawia się, co powinni wziąć pod uwagę przy wyborze fotelika dla dziecka. Czy ty też masz ten problem? Jeżeli twoja odpowiedz jest tiwerdząca, obejrzyj film i dowiedz się jak dobrać fotelik dla starszego dziecka.

Jak wybrać miejsce dla dziecka w samolocie?

Przy rezerwacji wybierz miejsce dogodne dla siebie i dziecka. Poleca się miejsca za przepierzeniem, ale w niektórych samolotach jest to mniej wygodne. Poproś agenta, by podpowiedział, gdzie jest dużo przestrzeni na nogi albo spytaj o dodatkowe miejsce dla niemowlęcia – nie będzie z tym problemu, gdy nie ma kompletu pasażerów.
Jeśli podróżujesz całą rodziną, poproś o miejsca obok siebie w jednym rzędzie – wbrew pozorom wcale nie jest oczywiste, że będziecie siedzieć razem.

Jaki bagaż podręczny zabrać dla dziecka w samolocie?

Dziecko w samolocie może zalać się soczkiem, zwymiotować. Jeśli nie będzie spać, to może się nudzić, zwłaszcza jeśli podróż potrwa długo.

Dlatego zabierz ze sobą jako bagaż podręczny:
1. dwa komplety ubrań dla dziecka,
2. jednorazowe pieluszki (najlepiej jedna na każdą godzinę lotu),
3. kilka pieluszek tetrowych,
4. śliniaki,
5. kocyk (w samolocie bywa zimno),
6. butelkę na mleko lub kubeczek,
7. kilka zabawek, ale nie dźwiękowych (są irytujące dla współpasażerów). 

Zwykle zawsze można zabrać ze sobą składany wózek dla niemowlęcia. Nie powinien być wliczany w wagę twojego bagażu. Obsługa samolotu odbierze go od ciebie przed wejściem na pokład i odda po lądowaniu. Możesz go też nadać z głównym bagażem.


Jak wejść z dzieckiem na pokład samolotu?

Niektóre linie zapraszają rodziców z małymi dziećmi na pokład przed innymi pasażerami – umożliwia to spokojne znalezienie miejsca i rozlokowanie bagażu. Ale nie jest to regułą. Możesz poprosić kogoś z obsługi lotniska o wpuszczenie w pierwszej kolejności albo zaczekaj, aż wszyscy wejdą. Wysiadaj w podobny sposób – unikniesz ścisku i długiego stania w przejściu.
Doładuj
Przeładuj