
Czarna herbata? Nie dla niemowlęcia!
Teina ma działanie pobudzające i psychostymulujące. W dodatku pogarsza wchłanianie żelaza, co może prowadzić u dziecka do niedokrwistości (anemii).
Niemowlę powinno pić wodę lub - od czasu do czasu - owocowe herbatki (uwaga: nie zawsze herbatka granulowana nadaje się dla niemowlęcia!).
Co jest w herbacie
Czym różnią się herbaty: czarna, zielona, biała, czerwona?- Czarna herbata. Zawiera najwięcej teiny. Czarnej herbaty lepiej dzieciom nie podawać dzieciom do 3. roku życia. Starszym można, ale tylko od czasu do czasu. Najlepiej zaparzyć ją w dużym naczyniu, dłużej niż 3 minuty. Po dłuższym czasie parzenia z herbaty wytrącają się bowiem garbniki, które neutralizują działanie teiny.
- Zielona herbata. To ta sama herbata, co czarna, ponieważ jednak nie została poddana procesowi fermentacji, to zawiera mniej teiny, za to więcej substancji przeciwutleniających, czyli likwidujących szkodliwe wolne rodniki.
- Biała herbata. To również ten sam rodzaj herbaty, co zielona i czarna, jednak są to nie liście rośliny, tylko pączki, pokryte białym nalotem (stąd nazwa "biała herbata"). Nie jest ona poddawana fermentacji, a zawartość przeciwutleniaczy jest jeszcze większa niż w zielonej, zaś teiny – mniejsza.
- Czerwona (rooibos). Otrzymuje się ją z afrykańskich czerwonokrzewów. Zawiera bardzo małe ilości teiny. Również lepiej ją parzyć długo. Poleca się wprowadzić jako pierwszą. Od 3. roku życia.