czapeczka dla niemowlaka w upały
fot. fotolia

Czapeczka dla niemowlaka w upały: prosta droga do groźnego przegrzania dziecka!

Niektórzy uważają, że niemowlak musi nosić czapeczkę zawsze i wszędzie, nawet w upały. Inni − że trzeba zakładać niemowlakowi czapkę tylko wtedy, gdy jest zimno albo świeci mocne słońce. Poprosiliśmy o wyjaśnienie pediatrę.
Beata Turska
czapeczka dla niemowlaka w upały
fot. fotolia
Czapeczka dla niemowlaka latem to temat licznych sporów. Nie brakuje zwolenników teorii, że niemowlę musi mieć na głowie czapkę o każdej porze roku, nawet w domu. Inne mamy z kolei sądzą, że czapeczka na upał to przesada, ale latem trzeba chronić głowę niemowlaka przed słońcem. Zapytaliśmy o zdanie dr Małgorzatę Czyżewską, neonatologa z Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii we Wrocławiu.

Spis treści:

Czapeczka dla niemowlaka w upały: zakładać czy nie?

Noworodek na spacerze nie powinien być bez czapeczki, niezależnie od pogody. W ciągu pierwszych tygodni życia noworodek, także ten urodzony o czasie, uczy się utrzymywać stałą temperaturę ciała. W brzuchu mamy nie musiał sobie tym zawracać głowy – wody płodowe miały zawsze ok. 37°C. Ale już starszemu niemowlakowi nie trzeba zakładać bawełnianej czapki latem, tym bardziej w upały.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Czapka na słońce dla niemowlaka

Czapeczkę, kapelusik lub chustkę trzeba zaś założyć dziecku, gdy świeci słońce. Ochrona przed słońcem jest bardzo ważna, bo niemowlęta przegrzewają się o wiele szybciej niż dorośli. „To dlatego, że mechanizmy termoregulacji nie działają jeszcze wystarczająco sprawnie. Gdy głowa nie jest osłonięta, błyskawicznie może dojść do bardzo niebezpiecznego udaru cieplnego – tłumaczy dr Czyżewska.  

Czy zakładać niemowlakowi czapkę w domu?

Wiele osób uważa, że niemowlę powinno nosić czapeczkę nawet w domu. „To nieprawda, w domu nie trzeba jej zakładać nawet noworodkowi” – mówi dr Czyżewska. „Robi się to tylko po kąpieli i nie na długo: wystarczy kwadrans do pół godziny.” Nadal jednak trzeba uważać, by nie przegrzać maluszka. Czapeczka „po domu” powinna być cieniutka i przewiewna.
 

Inaczej postępuje się, gdy w domu jest wcześniak. „Dzieci, które przyszły na świat przed czasem, mają problem z utrzymywaniem właściwiej temperatury ciała i bardzo łatwo się wychładzają. Trzeba je przed tym chronić także w domu. Czapeczka przyda się maleństwu do czasu, aż osiągnie ono wagę około 3 kilogramów” – tłumaczy dr Czyżewska.

Kiedy jeszcze wkładać dziecku czapkę?

Niemowlak, który jest zdrowy i ukończył już 1. miesiąc życia, powinien mieć czapeczkę zawsze, gdy temperatura na dworze jest niższa niż 15°C. Jeśli jest cieplej, może mieć gołą główkę, chyba że jest wiatr. „Nie chodzi tu o słynne zawianie uszu, bo nic takiego nie istnieje: ucho jest zbudowane w taki sposób, że nawet silny wiatr nie może po nim hulać, a zapalenie ucha wywołują bakterie i wirusy. Rzecz w tym, że gdy wieje, szybko może dojść do ogólnego wychłodzenia organizmu (dużo ciepła maluch traci przez głowę)” – wyjaśnia neonatolog.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 3 na 24 głosy

Zobacz także

Popularne tematy