GRY
 
 

Czy niemowlę musi być w czapce? Wyjaśnia pediatra

Żadna część niemowlęcej garderoby nie budzi tylu emocji co czapka. Niektórzy uważają, że niemowlak musi ją nosić zawsze i wszędzie, inni – że tylko wówczas, gdy jest zimno albo świeci mocne słońce. A co na to lekarz?

Kiedy niemowlę musi mieć na głowie czapeczkę, a kiedy może prezentować światu swoją fryzurę (lub łysinkę)? Czy potrzebuje czapki w domu? A jeśli tak, to kiedy? Dlaczego trzeba osłaniać jego głowę przed wiatremi słońcem? Zapytaliśmy o to dr Małgorzatę Czyżewską, neonatologa z Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii we Wrocławiu.
 

W DOMU

Czapka  tylko po kąpieli

Wiele osób uważa, że niemowlę powinno nosić czapeczkę nawet w domu.
– To nieprawda, w domu nie trzeba jej zakładać nawet noworodkowi – mówi dr Czyżewska. – Robi się to tylko po kąpieli i nie na długo: wystarczy kwadrans do pół godziny.


Czapeczka „po domu” powinna być cieniutka i przewiewna. Nie może ściskać główki bobasa, ale nie powinna także być całkiem luźna, bo będzie zsuwać mu się na oczy.
Redakcja poleca: Jaką rolę w twoim dzieciństwie odegrała babcia? [SONDA ULICZNA]
O to, jaką rolę w naszym dzieciństwie odegrała babcia zapytaliśmy przechodniów. W niedzielę obchodzimy Dzień Babci i z tej okazji życzymy wszystkim babciom dużo zdrowia i uśmiechu!

Czapeczka dla wcześniaka

Inaczej postępuje się, gdy w domu jest wcześniak.
– Dzieci, które przyszły na świat przed czasem, mają problem z utrzymywaniem właściwiej temperatury ciała i bardzo łatwo się wychładzają. Trzeba je przed tym chronić także w domu. Czapeczka przyda się maleństwu do czasu, aż osiągnie ono wagę około trzech kilogramów – tłumaczy dr Czyżewska.

POZA DOMEM:

Pierwszy miesiąc zawsze w czapce


Dziecko, które nie ukończyło jeszcze 1  miesiąca życia, nie powinno wychodzić z domu bez czapeczki niezależnie od pogody.
W ciągu pierwszych tygodni życia noworodek, także ten urodzony o czasie, uczy się utrzymywać stałą temperaturę ciała. W brzuchu mamy nie musiał sobie tym zawracać głowy – wody płodowe miały zawsze ok. 37°C

Przeczytaj także: Pierwsze dni z noworodkiem

Czapka na chłód...

Niemowlak, który jest zdrowy i ukończył już 1 miesiąc życia, powinien mieć czapeczkę zawsze, gdy temperatura na dworze jest niższa niż 15°C.
Jeśli jest cieplej, może mieć gołą główkę, chyba że jest wiatr.
– Nie chodzi tu o słynne zawianie uszu, bo nic takiego nie istnieje: ucho jest zbudowane w taki sposób, że nawet silny wiatr nie może po nim hulać, a zapalenie ucha wywołują bakterie i wirusy. Rzecz w tym, że gdy wieje, szybko może dojść do ogólnego wychłodzenia organizmu (dużo ciepła maluch traci przez głowę) – wyjaśnia neonatolog.

Sprawdź jak uszyć czapeczkę dla dziecka


...i na słońce


Czapeczkę lub chustkę trzeba założyć maleństwu także wówczas, gdy świeci słońce.

Ochrona przed słońcem jest bardzo ważna, bo niemowlęta przegrzewają się o wiele szybciej niż dorośli. To dlatego, że mechanizmy termoregulacji nie działają jeszcze wystarczająco sprawnie. Gdy głowa nie jest osłonięta, błyskawicznie może dojść do bardzo niebezpiecznego udaru cieplnego – tłumaczy dr Czyżewska.

Czapeczka chroniąca przed słońcem powinna być lekka i przewiewna. Dobrze, gdy osłania także kark maluszka.

Polecamy: Encyklopedia zdrowia dziecka
Doładuj
Przeładuj