mama, kobieta, ciąża, brzuszek, relaks, muzyka, słuchawki

Czy dziecko w brzuchu mamy coś w ogóle słyszy?

Słuch dziecka to jeden z najlepiej rozwiniętych zmysłów, z jakim dziecko przychodzi na świat. Czy zatem podczas ciąży nie należy zadbać o to, by dziecko nie było narażone na zbyt głośne dźwięki?
mama, kobieta, ciąża, brzuszek, relaks, muzyka, słuchawki
Jestem w 8 miesiącu ciąży. Ostatnio byliśmy z mężem na koncercie rockowym. Dziecko zaczęło tak gwałtownie się poruszać, że musiałam opuścić koncert. Mój mąż twierdzi, że jestem przewrażliwiona, bo dziecko, będąc w brzuchu matki, nie może odbierać sygnałów akustycznych - pisze nasza czytelniczka i prosi o ustalenie, które z przyszłych rodziców ma rację.

Dr Krystyna Ostrowska, pediatra potwierdza przypuszczenia mamy – Słuch jest częściowo zdolny do funkcjonowania już w 20. tygodniu życia płodowego, a całkowicie – między 36. a 40. tygodniem. Przeprowadzono wiele doświadczeń, z których wynika, że głośne dźwięki powodują przyspieszenie akcji serca i wzmożenie ruchliwości dziecka. Dowiedziono również, że głos ludzki i spokojna muzyka prowadzą do uspokojenia i spowolnienia tętna. A zatem nie ma żadnej wątpliwości, że dziecko w okresie życia płodowego reaguje na bodźce akustyczne.

Polecamy: Jakiej muzyki słuchać w ciąży?

Z tego wniosek, że dziecko samo może zasygnalizować, kiedy jest dla niego za głośno, intensywnie się ruszając, a czasem nawet mocno kopiąc, dając tym samym swojej mamie znać, że nie czuje się komfortowo.

Czytaj też: Co czuje dziecko w brzuchu mamy?
 
Redakcja poleca: Kiedy dziecko zaczyna chodzić - film
Zobacz, jak dziecko stawia pierwsze kroki. Nasz ekspert tłumaczy, przez jakie etapy w nauce chodzenia dziecko powinno przejść.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy