Noworodek ma gorączkę
fot. Fotolia

Gorączka u noworodka wymaga szczególnego traktowania!

Dziecko w pierwszym miesiącu życia na wszystko reaguje inaczej, także na niezbyt wysoką gorączkę. Sprawdź, jak wysoka temperatura może oznaczać poważne kłopoty i kiedy noworodkowi potrzebna jest pomoc lekarza.
Małgorzata Wódz
Noworodek ma gorączkę
fot. Fotolia

Jak i gdzie mierzyć noworodkowi temperaturę? 

  • w pupie – wsuwając końcówkę posmarowanego wazeliną termometru elektronicznego. Gdy odejmiesz ok. 0,5°C, otrzymasz rzeczywisty wynik. 
  • w uchu – posługując się termometrem dousznym. Od wyniku należy odjąć ok. 0,1-0,3°C 
  • w ustach – termometrem w smoczku. Błąd pomiaru jest podobny jak podczas mierzenia gorączki w uchu.
Redakcja poleca: Jak wybrać termometr dla niemowlaka - film
Poznaj najważniejsze cechy popularnych termometrów dla dzieci. Sprawdź, o czym trzeba pamiętać, mierząc temperaturę niemowlęciu.

Co robić, gdy dziecko ma gorączkę?

Jeśli termometr wskazuje ponad 38,5°C, jedź z dzieckiem do lekarza (w nocy możesz wzywać pogotowie albo zawieźć je do szpitala na ostry dyżur). Noworodek ma niedojrzały ośrodkowy układ nerwowy i taka temperatura, którą bez problemu znoszą sześciomiesięczne niemowlęta, może być dla niego niebezpieczna.

Czy podać dziecku jakieś leki?

Czekając na kontakt z lekarzem, możesz podać dziecku preparat z paracetamolem, np. Panadol, Paracetamol, Apap, Calpol w czopkach lub syropie. Ważne, żeby były to leki zawierające paracetamol. Noworodkom nie podaje się syropów przeciwgorączkowych na bazie ibuprofenu.

Jak jeszcze pomóc dziecku? 

  • Często przystawiaj dziecko do piersi, aby nie doszło do odwodnienia (można też na wszelki wypadek podać dziecku wodę z glukozą). 
  • W pokoju, w którym przebywa noworodek, utrzymuj temperaturę na poziomie 20–21°C, w takich warunkach łatwiej się oddycha. Małe dzieci mogą dostać temperatury nie tylko z powodu infekcji, ale również z przegrzania. W jej obniżeniu pomoże ochładzająca kąpiel w wodzie o pół stopnia chłodniejszej od temperatury ciała. Czasem wystarczy zmiana ubranka na lżejsze.

To ważne! 

  • Dzieci w pierwszym miesiącu życia mogą chorować bez gorączki, nawet na tak poważną chorobę jak zapalenie płuc (zdarza się, że mają wtedy obniżoną temperaturę). Nie martw się jednak, że przeoczysz infekcję u maluszka.
  • Gdy noworodkowi coś dolega, zachowuje się inaczej niż zwykle, np. staje się niespokojny lub nadmiernie senny, niechętnie ssie pierś. Może mieć przyśpieszony oddech, szybkie tętno, biegunkę lub wymioty. Gdy zauważysz zmianę zachowania u dziecka, kontaktuj się z lekarzem. Chory noworodek zawsze musi być przez niego zbadany.
Czytaj też:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy