Dziecko przed telewizorem
fot. Fotolia

Czy oglądanie bajek naprawdę psuje oczy? Mamy odpowiedź specjalisty!

Czy oglądanie bajek i spędzanie czasu przed telewizorem czy smartfonem naprawdę jest takie groźne? Odpowiedź jest tylko jedna!
Hanna Szczesiak
Dziecko przed telewizorem
fot. Fotolia
Żyjemy w świecie mediów i nowych technologii. Nasze dzieci od najmłodszych lat otoczone są ekranami – smartfonu, tabletu, telewizora. Czy korzystanie z urządzeń elektronicznych naprawdę negatywnie wpływa na wzrok dziecka? Na to pytanie odpowiada Marek Jakubowicz, optyk i wiceprezes Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej.

Oglądanie bajek niszczy wzrok?

W dzisiejszych czasach trudno całkowicie zabronić dzieciom oglądania telewizji. Pisaliśmy, że spędzanie czasu przed ekranem telewizora czy tabletu wywołuje takie objawy jak przy autyzmie, ADHD czy zespole Aspergera. Z badań wynika, że aż 90% dzieci poniżej 2. roku życia spędza czas z urządzeniem elektronicznym przed oczami. Częsty kontakt z ekranem nie tylko spowalnia reakcje dziecka, wywołuje zaburzenia snu i prowadzi do trudności z nauką czytania i mówienia. To również kłopoty ze wzrokiem dziecka.

Zobacz także: Za dużo TV wywołuje objawy jak przy autyzmie, ADHD, czy zespole Aspergera!

Nasze oczy nie są przystosowane do radzenia sobie z intensywnymi źródłami światła, znajdującymi się w bardzo bliskiej odległości. Nie przygotowała nas do tego ewolucja – człowiek uczył się widzieć dal, aby w porę dostrzec zagrożenie lub łatwiej znaleźć pożywienie. Koncentrowanie wzroku na jaskrawych obiektach znajdujących się w niewielkiej odległości to wyzwanie dla naszych oczu. W przypadku dzieci długotrwałe wpatrywanie się w ekran może prowadzić nie tylko do powstania wad wzroku, ale może również utrudnić prawidłowy rozwój narządu wzroku. Co więcej, wpatrując się w ekran smartfonu czy telewizora, zapominamy o... mruganiu. Rzadsze mruganie prowadzi do wysuszenia gałki ocznej, to z kolei może skutkować stanem zapalnym i podrażnieniami.
Redakcja poleca: Piniata – jak ją zrobić? Instrukcja krok po kroku (film)
Piniata to coraz popularniejszy element dziecięcych przyjęć. Przedstawiamy prosty sposób, jak samodzielnie zrobić efektowną piniatę. Choć nie jest to skomplikowane, warto zabrać się do pracy z odpowiednim wyprzedzeniem, aby piniata zdążyła wyschnąć.

Jak ochronić wzrok dziecka?

Gdy zaobserwujesz, że dziecko często mruży oczy, gdy chce zobaczyć coś, co jest daleko lub siada blisko telewizora, umów się na wizytę do okulisty. Obserwowanie dziecka to podstawa – kilkulatek nie powie, że widzi niewyraźnie, bo nie wie, jak powinien widzieć. Jeśli podczas wizyty lekarz stwierdzi wadę wzroku, kolejnym krokiem będzie wybór okularów korekcyjnych. Marek Jakubowicz podkreśla, by wizytę w salonie traktować jak formę konsultacji.

"Profesjonalny optyk przeprowadzi wnikliwy wywiad – dopyta się, jak dziecko ocenia swoje widzenie, jak spędza dni, czy uprawia sport itd. Oczywiście powinien robić w taki sposób, aby zainteresować dziecko i zachęcić do ewentualnego noszenia okularów. Oprócz tego profesjonalny optyk powinien zaproponować okulary z soczewkami, na które nałożone zostały specjalne powłoki antyrefleksyjne ograniczające dopływ szkodliwego światła niebieskiego do oka, jednak niezaburzające prawidłowego widzenia i prawidłowego postrzegania barw" – wyjaśnia Jakubowicz.

Ile czasu spędzają przed telewizorem lub tabletem wasze dzieci? Piszcie w komentarzach!

Zobacz także: Czy dziecko może jeść przed telewizorem? Rozwiewamy wątpliwości!

Źródło: materiały prasowe KRIO
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy