Czy opalanie jest niezdrowe?

Maluchy są szczególnie podatne także na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Maluchy są szczególnie podatne także na szkodliwe działanie promieni słonecznych.


Witamina D jest największym dobrodziejstwem, jakie dzieci czerpią ze słońca. W pewnym stopniu to promieniom słonecznym zawdzięczają też zdrowe zęby, mocne kości i większą odporność. Maluchy są jednak szczególnie podatne także na ich szkodliwe działanie. Dziecięca skóra miała mało czasu, by wytworzyć delikatną opaleniznę i pogrubieć. Poza tym dzieci częściej przebywają na słońcu niż dorośli.

Jak je chronić?
Nie pozwól, by skóra malucha była wystawiona na bezpośrednie działanie słońca i pamiętaj, że w słoneczne dni dziecko może ulec poparzeniu nawet wtedy, gdy przebywa w cieniu.

Oparzenie słoneczne
Występuje najczęściej jako rumień i obrzęk skóry. Dziecko odczuwa pieczenie, jest rozdrażnione, może mieć podwyższoną temperaturę. Później dochodzi do łuszczenia się naskórka. Przy oparzeniach rzadko występują głębsze uszkodzenia skóry, o czym świadczyłoby pojawienie się pęcherzy.

Udar cieplny – może do niego dojść przy silnym przegrzaniu organizmu. Towarzyszy mu wysoka gorączka, bóle głowy, brak apetytu, wymioty. Mogą wystąpić zaburzenia świadomości lub drgawki. Skóra jest wtedy sucha, gorąca i czerwona, a puls przyśpieszony. Przenieś wtedy dziecko w cień, rozbierz i ochładzaj jego skórę zimnymi okładami, wachlując je lub włączając wentylator. Podaj mu także lek przeciwgorączkowy i dużo chłodnych płynów. Jeśli jego stan szybko się nie poprawia, zgłoś się do lekarza.

Jak pomóc
Ulgę przyniosą malcowi chłodne okłady – np. z zimnego zsiadłego mleka lub choćby z wody. Możesz też posmarować oparzone miejsce balsamami łagodzącymi dolegliwości (zawierają zwykle środki przeciwbólowe i przeciwświądowe). Jeśli malec ma podwyższoną temperaturę, można mu także podać leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe (np. paracetamol doustnie lub w czopku). Pamiętaj o obfitym pojeniu.

To zwykle wystarcza do opanowania sytuacji. Skontaktuj się jednak z lekarzem w razie nasilonych objawów (wysoka gorączka, brak apetytu i łaknienia, nudności, wymioty, zaburzenia świadomości).

Czy przyzwyczajać malucha do słońca?
Tak. Trzeba go z nim stopniowo „oswajać” – pierwsza „sesja” nie powinna być dłuższa niż pół godziny. Ale przede wszystkim należy chronić dziecko przed nadmiernym nasłonecznieniem!

Unikaj przebywania z maluchem na słońcu w godzinach południowych (między godziną 11 a 15) i zawsze pamiętaj o parasolu ochronnym, założeniu mu czapeczki i smarowaniu jego skóry kremami z filtrami ochronnymi. Nie zapominaj, że promieniowanie ultrafioletowe przenika także przez cienką odzież! Poza tym trzeba dziecko obficie poić.

Jakie kosmetyki
Przeznaczone dla dzieci mleczka, emulsje oraz preparaty w sprayu zmniejszają ryzyko oparzenia słonecznego, bo ograniczają ilość promieniowania UV docierającego do skóry. Używaj preparatów z wysokimi filtrami, przynajmniej 20–30. Aby były skuteczne, nakładaj je przed wyjściem na słońce, a potem mniej więcej co godzinę,
a także po kąpieli czy spoceniu się, np. po grze w piłkę.
 
td_dopisek.gif

 
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy