opuchlizna w ciąży przed porodem
fot. Fotolia

Czy opuchlizna w ciąży przed porodem jest groźna?

Niewielka opuchlizna w ciąży przed porodem, choć nieprzyjemna, jest normą, mechanizmem, który zabezpiecza rodzącą na czas porodu. Gdy opuchlizna jest duża, warto skonsultować się z lekarzem, gdyż może być objawem choroby.
Aneta Grinberg
opuchlizna w ciąży przed porodem
fot. Fotolia
Opuchlizna przed porodem, czyli obrzęki w ostatnim miesiącu ciąży, po 36. tygodniu, jest pierwszym objawem, że organizm przygotowuje się do porodu. Obrzęk najczęściej pojawia się w okolicach nadgarstków oraz na łydkach i wokół kostek u stóp. Opuchlizna przed porodem powstaje na skutek gromadzenia się w organizmie wody. Ciało kobiety zabezpiecza się w ten sposób na wypadek dużej utraty płynów (w szczególności krwi) podczas porodu. Zapas wody kumuluje się w tkankach, które wskutek naprężenia powodują obrzęk skóry.

Przyczyny opuchlizny w ciąży przed porodem

Pod koniec ciąży u ciężarnej następują zmiany w układzie krwionośnym. Ponieważ jej serce pompuje w okresie ciąży dwa razy więcej krwi niż zwykle, a jej drogę toruje uciskająca naczynia krwionośne powiększona już znacznie macica, krew zmniejsza objętość – zawarta w niej woda przenika z naczyń krwionośnych do tkanek. Ucieczka wody z układu krwionośnego następuje w największym stopniu w kończynach, a zwłaszcza w ich najbardziej oddalonych od serca częściach, czyli w okolicach kostek, podudzi i nadgarstków.

Największe obrzęki pojawiają się w ciągu dnia, zwłaszcza wieczorem, a zdecydowanie mniejsze są zazwyczaj po przespanej w pozycji leżącej nocy. Wtedy ciśnienie krwi w naczyniach krwionośnych kończyn jest mniejsze i część wody może do nich wrócić.

Kiedy nie lekceważyć obrzęków przed porodem

Niewielkie obrzęki w ciąży, zwłaszcza przed porodem nie powinny być powodem do niepokoju, zwłaszcza jeśli zmniejszają się po nocnym wypoczynku. Jeżeli nie znikają po nocy, są duże i występują też na twarzy, warto zgłosić się do lekarza. Choć taki objaw może być bez znaczenia, zdarza się, że zwiastuje gestozę, nazywaną też stanem przedrzucawkowym, a kiedyś – zatruciem ciążowym. Bez odpowiedniego leczenia gestoza może doprowadzić do poważnych drgawek (rzucawki), które mogą spowodować przedwczesne odklejenie się łożyska. Żeby stwierdzić, czy nic ci nie zagraża, ginekolog sprawdzi m.in., czy opuchliźnie przed porodem towarzyszy nadciśnienie lub białkomocz.

Problem z opuchlizną nie zawsze zanika wraz z urodzeniem dziecka – niektóre kobiety skarżą się na obrzęki jeszcze przez kilka tygodni po porodzie.

Polecamy:
Redakcja poleca: Co pyli w lipcu: co pyli teraz i pod koniec lipca? Lista roślin i okresy pylenia [WIDEO]
W lipcu pyli kilka roślin i grzybów, które mogą sprawić, że alergia mocno się nasili. Najintensywniej w lipcu kwitnie pokrzywa, trawy oraz grzyby. Pylenie innych roślin zmienia się na przestrzeni całego miesiąca. Jeśli więc sprawdzisz, co pyli na początku i pod koniec lipca, lepiej przygotujesz się na okresy pylenia.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy