jakie są objawy porodu
fot. Fotolia

Czy opuchlizna tuż przed porodem jest powodem do niepokoju?

Skąd się biorą obrzęki u ciężarnej w ostatnim miesiącu ciąży? Co oznaczają i czy nalezy zgłosić się z tym do lekarza?
Aneta Grinberg
jakie są objawy porodu
fot. Fotolia
Obrzęki w ostatnim miesiącu ciąży, czyli po 36. tygodniu ciąży  są pierwszym objawem, że organizm przygotowuje się do porodu. Obrzęki najczęściej pojawiają się w okolicach nadgarstków oraz na łydkach i wokół kostek u stóp. Opuchlizna powstaje na skutek gromadzenia się w organizmie wody. Organizm zabezpiecza się w ten sposób na wypadek dużej utraty płynów (w szczególności krwi) podczas porodu. Zapas wody kumuluje się w tkankach, które wskutek naprężenia powodują puchnięcie skóry. W tym czasie u ciężarnej następują też zmiany w układzie krwionośnym, ponieważ jej krwioobieg pompuje w okresie ciąży dwa razy więcej krwi niż zwykle, a jej drogę toruje uciskająca na naczynia krwionośne powiększona już znacznie macica. Zatrzymana w połowie drogi krew pozbywa się części swojego składu a więc m.in. wody która gromadzi się głównie w kończynach. To normalne, że kostki mogą wtedy spuchnąć. Odpoczywaj z uniesionymi nogami, nie siedź długo w jednej pozycji, połóż stopy na podwyższeniu, nie krzyżuj nóg. Nie noś skarpetek ze ściągaczem. Pomaga założenie rajstop ściągających – zrób to z samego rana. Pij wodę. 
 

Nie lekceważ dużych obrzęków przed porodem


Dużych obrzęków nie wolno lekceważyć. Jeśli obrzęki nie znikają po nocy, są duże i powodują również, że masz spuchniętą twarz, to warto zgłosić się do lekarza. Choć taki objaw może być bez znaczenia, zdarza się, że zwiastuje gestozę (nazywaną też stanem przedrzucawkowym, a kiedyś – zatruciem ciążowym). Nieleczona gestoza może doprowadzić do rzucawki: niebezpiecznych drgawek podobnych do ataku padaczki, którym może towarzyszyć przedwczesne odklejenie się łożyska. To bardzo poważne powikłanie i dla matki i dla dziecka, dlatego przyczynę dużych obrzęków zawsze trzeba wyjaśnić. Żeby stwierdzić, czy nic ci nie zagraża, ginekolog sprawdzi m.in., czy obrzękom towarzyszy nadciśnienie w ciąży lub białkomocz.
Problem z opuchlizną nie zawsze zanika wraz z urodzeniem dziecka - niektóre kobiety skarżą się na obrzęki jeszcze w okresie połogu.

Polecamy:
Redakcja poleca: 5 sposobów na wieczorne obrzęki w ciąży miesiąc przed porodem [WIDEO]
Zostało miesiąc do porodu a Tobie puchną dłonie, stopy, łydki i twarz. Zobacz 3 rzeczy, które powinnaś robić a 2 których robić Ci nie wolno by zapobiec opuchliźnie w czasie ciąży tuż przed rozwiązaniem.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy