Czy podczas przeziębienia można pić mleko?
fot. Adobe Stock

"Nie dawaj mu mleka, kiedy kaszle i kicha!" - prawda czy fałsz?

Panuje przekonanie, że picie mleka przy mokrym kaszlu lub uciążliwym katarze, może tylko pogorszyć sprawę, zwiększając ilość odkrztuszanej wydzieliny, a na dodatek sprawiając, że będzie gęstsza i trudniejsza do usunięcia. Tylko czy to jest prawda, czy kolejna ludowa mądrość?
Karolina Stępniewska
Czy podczas przeziębienia można pić mleko?
fot. Adobe Stock
Na pewno słyszałaś opinię, że jeśli dziecko ma katar lub kaszel, nie powinno pić mleka. Nabiał ma rzekomo zwiększać ilość ilości wydzieliny w drogach oddechowych, dodatkowo zagęszczając ją i tym samym utrudniając odkrztuszanie. Czy to prawda, czy zwykły mit?

Picie mleka podczas przeziębienia

Naukowcy postanowili sprawdzić tezę o szkodliwości picia mleka podczas infekcji dróg oddechowych. W dwóch odrębnych badaniach nie stwierdzono różnic w zgłaszanych dolegliwościach oraz w wynikach badania nosa i gardła. Nie zaobserwowano też zwiększonej ilości wydzieliny u osób pijących mleko (badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych w 1948 roku oraz badanie australijskie z 1990 roku). W innym badaniu przeprowadzonym w Australii, po spożyciu mleka krowiego i sojowego 41 proc. badanych zgłaszało jednak zgęstnienie śliny i wydzieliny śluzowej oraz trudności w przełykaniu. Nie miało to jednak wpływu na ilość wydzieliny, bez znaczenia było także to, czy osoby te piły mleko krowie, czy sojowe.
Redakcja poleca: Domowe sposoby na przeziębienie - film
Nie zawsze konieczna jest wizyta u lekarza, czasem wystarczy herbata z cytryną czy ciepła kąpiel. Pediatra poleca domowe sposoby na przeziębienie.

Dlaczego mleko zagęszcza ślinę?

Dzieje się tak, ponieważ mleko jest emulsją. Kropelki tłuszczu zawieszone są w wodzie i mieszają się ze śliną, zwiększając jej objętość i lepkość. Jest to jednak kwestia indywidualna, dlatego nie wszyscy ludzie obserwują tego typu dolegliwości. Zagęszczenie śliny dotyczy tylko jamy ustnej i gardła, nie powinno więc wpływać na wydzielinę śluzową dolnych dróg oddechowych.
  Mleko jest ważnym źródłem wapnia i witamin, dlatego nie powinniśmy eliminować go z diety dziecka bez poważnych wskazań. Nie ma dowodów na poparcie tezy o niekorzystnym wpływie picia mleka podczas przeziębienia u dziecka na wydzielinę śluzową, chociaż może się zdarzyć, że u niektórych osób wystąpi uczucie zwiększenia gęstości śliny i wydzieliny w obrębie gardła. A poza tym, czy jest coś lepszego od mleka z miodem, kiedy bierze nas choróbsko?
żródło: mp.pl i Balfour-Lynn I.M.: Milk, mucus and myths. Arch. Dis. Child. 2019; 104: 91–93
  [content:0_22565,0_26575,0_26606:CMNews]
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy