Prof. Ewa Helwich: Witamina K nie jest niebezpieczna [WIDEO]

Ostatnio pojawiło się dużo kontrowersji dotyczących podawania dzieciom tuż po narodzinach witaminy K. Prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog z IMiD w Warszawie, uspokaja emocje i tłumaczy, dlaczego nie warto bać się tego zastrzyku i czym można go zastąpić.
Od 2016 roku wszystkie noworodki w Polsce otrzymują jednorazowo witaminę K tylko w pierwszych godzinach po przyjściu na świat. Eksperci zrezygnowali z podawania doustnych dawek dzieciom w wieku od 2 tygodni do 3 miesięcy. Jednak nawet ta jednorazowa porcja, którą dziecko powinno dostać nie później niż w ciągu pierwszych 5 godzin życia, budzi obawy.

Czy są sytuacje, w których podanie dziecku witaminy K jest niebezpieczne?

Prof. Ewa Helwich zapewnia: – My takich sytuacji nie stwierdzamy. W pewnych przypadkach rodzice, którzy nie chcą się zgodzić na iniekcję domięśniową, mogą zdecydować się na formę doustną. Ekspertka wyjaśnia, że witamina K jest standardowo podawana w zastrzyku domięśniowym, ponieważ dzięki temu jej uwalnianie i narastanie stężenia we krwi jest odpowiednie. – Zabezpieczamy dziecko przed chorobą krwotoczną wczesną lub późną w sposób najlepszy, najbardziej wiarygodny i najpewniejszy – deklaruje prof. Helwich.

Dlaczego zastrzyk jest lepszy od formy doustnej?

Zastąpienie zastrzyku domięśniowego kroplami z witaminą K podanymi do ust nie daje gwarancji, że noworodek przyjmie pełną dawkę preparatu. – W pierwszych godzinach życia dziecko często wymiotuje wodami płodowymi, które połknęło w czasie bytowania w macicy – tłumaczy prof. Helwich. – Nie możemy więc mieć pewności, czy to zabezpieczenie jest całkowite, skuteczne.

Ekspertka przypomina, że ewentualne krwawienie z braku witaminy K może być bardzo groźne dla dziecka – może dojść do krwotoku do ośrodkowego układu nerwowego ze skutkami nieodwracalnymi, łącznie ze zgonem noworodka. Choć zdarza się to bardzo rzadko, co kilka tysięcy narodzin, dla rodziców dziecka dotkniętego tym krwawieniem jest to zawsze wielka tragedia.

Prof. dr n. med. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, kieruje Kliniką Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka w Instytucie Matki i Dziecka, którą stworzyła jako ośrodek leczenia wcześniaków. Jest krajowym konsultantem w dziedzinie neonatologii.

Zobacz też:
Oceń artykuł

Ocena 6 na 2 głosy

Zobacz także

Popularne tematy