Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]

Zajście w ciążę podczas okresu jest bardzo trudne. Dla większości kobiet jest to okres niepłodności. Nie oznacza to jednak, że można w tym czasie zrezygnować z zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy dochodzi do zapłodnienia podczas okresu. Zobacz film, a dowiesz się, kiedy tak się dzieje.
Zajście w ciążę podczas okresu jest bardzo trudne. Dla większości kobiet jest to okres niepłodności. Nie oznacza to jednak, że można w tym czasie zrezygnować z zabezpieczania się przed niechcianą ciążą. Zdarzają się bowiem sytuacje, gdy dochodzi do zapłodnienia podczas krwawienia. Zobacz film, a dowiesz się, kiedy tak się dzieje.

Czy można zajść w ciążę podczas okresu?

Chociaż miesiączka nie przypada na okres płodny kobiety, to jednak z każdym kolejnym dniem upływającym od pierwszego dnia jej wystąpienia wzrasta płodność. Po fazie krwawienia miesiączkowego następuje faza pęcherzykowa, podczas której rosną szanse na zajście w ciążę. Faza ta charakteryzuje się różną długością, nawet u tej samej kobiety (najczęściej od 9 do 11 dni).

W książkowym cyklu miesiączkowym kobiety wynoszącym 28 dni owulacja, czyli szczyt jej płodności i największa szansa na zajście w ciążę wypadają około 14 dnia (zazwyczaj jajeczkowanie następuje do dwóch tygodni przed okresem, między 11. a 21. dniem cyklu).

Dni płodne podczas okresu 

Dni płodne rozpoczynają się jeszcze na kilka dni przed pęknięciem pęcherzyka, obejmują dzień jajeczkowania i trwają jeszcze kolejne cztery (margines błędu związany z możliwością przesunięcia się owulacji). Szansa na zajście w ciąże wydłuża się więc z jednego do dziesięciu dni, a może jeszcze wzrosnąć dzięki temu, że plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety od trzech do pięciu dni po zbliżeniu.

Okres a zajście w ciążę

U niektórych kobiet owulacja występuje krótko po zakończeniu krwawienia miesięcznego. Plemniki pozostające po takim współżyciu mogą być aktywne w momencie owulacji.

Największe szanse na zajście w ciążę w trakcie okresu mają kobiety, których cykle miesiączkowe są:
  • nieregularne,
  • długie lub krótkie,
  • mają długo trwające krwawienia.
Miesiączka nie jest gwarancją niepłodności. Jeżeli kobieta ma nieregularne cykle miesiączkowe i jajeczkowanie wystąpiło wcześniej, może zdarzyć się, że podczas seksu bez zabezpieczenia w czasie menstruacji dojdzie do zapłodnienia. Tym bardziej nie warto ryzykować dzień, czy dwa dni po okresie.

Najmniejsze szanse na zajście w ciążę podczas okresu mają kobiety o regularnych cyklach miesiączkowych (trwających 28 dni) i miesiączkach trwających do pięciu dni.
Zażywanie leków, dieta, stres, wysiłek fizyczny, zmiana klimatu, mogą wpłynąć na zmianę długości cyklu miesiączkowego, a co za tym idzie na to, kiedy masz dni płodne.

Kiedy są dni płodne?

Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia w trakcie trwania miesiączki, decydując się na współżycie, użyj prezerwatywy jako środka antykoncepcyjnego.

Aby uniknąć niechcianej ciąży podczas okresu, warto poznać metody wyliczania dni płodnych i niepłodnych. Najlepiej stosować kilka metod obserwacji organizmu, sygnalizujących owulację:
  • zmianę w śluzie szyjkowym, tzw. śluz płodny, przypominający białko surowego kurzego jajka,
  • temperaturę ciała - zaraz po jajeczkowaniu następuje jej skok o minimum 0.2 stopnie Celsjusza (dwie kreski na termometrze),
  • ułożenie szyjki macicy - odgina się do przodu,
  • ból w podbrzuszu, zwany bólem owulacyjnym,
  • plamienie owulacyjne śluz z niewielką domieszką krwi.


Zobacz też: 
Oceń artykuł

Ocena 4 na 8 głosy

Zobacz także

Popularne tematy