Czy podczas okresu można zajść w ciążę? [WIDEO]
Zajście w ciążę podczas okresu – wypowiedź ginekologa
„Podczas prawdziwego okresu jest bardzo mała szansa, żeby zajść w ciążę, właściwie nie można. Natomiast nie każde krwawienie, nawet w terminie miesiączki, jest takim prawdziwym okresem. O tym, czy to jest prawdziwy okres, to będzie wiedziała kobieta, która obserwuje swój organizm. Takich kobiet tak naprawdę nie jest dużo, to są tylko te, które prowadzą tzw. naturalne planowanie rodziny. Natomiast jeżeli my nie wiemy, co z naszym organizmem się dzieje – wówczas nie mamy do końca pewności, czy to krwawienie, które akurat przyszło w okresie miesiączki, jest prawdziwą miesiączką. Są krwawienia nietypowe. Niektóre kobiety mają nawet w czasie owulacji krwawienia, a wiadomo, że w czasie owulacji można zajść w ciążę”.
Czy podczas miesiączki można zajść w ciążę?
Chociaż miesiączka nie przypada na okres płodny kobiety, to jednak z każdym kolejnym dniem upływającym od pierwszego dnia jej wystąpienia wzrasta płodność. Teoretycznie więc można zajść w ciążę nawet w ostatnim dniu okresu. Po fazie krwawienia miesiączkowego następuje faza pęcherzykowa, podczas której rosną szanse na zajście w ciążę. Faza ta charakteryzuje się różną długością, nawet u tej samej kobiety (najczęściej od 9 do 11 dni).W książkowym cyklu miesiączkowym kobiety wynoszącym 28 dni owulacja, czyli szczyt jej płodności i największa szansa na zajście w ciążę wypadają około 14. dnia (zazwyczaj jajeczkowanie następuje do dwóch tygodni przed okresem, między 11. a 21. dniem cyklu).
Dni płodne podczas miesiączki
Dni płodne rozpoczynają się jeszcze na kilka dni przed pęknięciem pęcherzyka, obejmują dzień jajeczkowania i trwają jeszcze kolejne cztery (margines błędu związany z możliwością przesunięcia się owulacji). Szansa na zajście w ciążę wydłuża się więc z jednego do dziesięciu dni, a może jeszcze wzrosnąć dzięki temu, że plemniki mogą przetrwać w drogach rodnych kobiety od trzech do pięciu dni po zbliżeniu.Okres a zajście w ciążę
U niektórych kobiet owulacja występuje krótko po zakończeniu krwawienia miesięcznego. Plemniki pozostające po takim współżyciu mogą być aktywne w momencie owulacji.Największe szanse na zajście w ciążę w trakcie okresu mają kobiety, których cykle miesiączkowe są:
- nieregularne,
- długie lub krótkie,
- mają długo trwające krwawienia.
Najmniejsze szanse na zajście w ciążę podczas okresu mają kobiety o regularnych cyklach miesiączkowych (trwających 28 dni) i miesiączkach trwających do pięciu dni.
Kiedy są dni płodne?
Jeżeli chcesz mieć pewność, że nie dojdzie do zapłodnienia w trakcie trwania miesiączki, decydując się na współżycie, użyj prezerwatywy jako środka antykoncepcyjnego.Aby uniknąć niechcianej ciąży podczas okresu, warto poznać metody wyliczania dni płodnych i niepłodnych. Najlepiej stosować kilka metod obserwacji organizmu, sygnalizujących owulację:
- zmianę w śluzie szyjkowym, tzw. śluz płodny, przypominający białko surowego kurzego jajka,
- temperaturę ciała - zaraz po jajeczkowaniu następuje jej skok o minimum 0.2 stopnie Celsjusza (dwie kreski na termometrze),
- ułożenie szyjki macicy - odgina się do przodu,
- ból w podbrzuszu, zwany bólem owulacyjnym,
- plamienie owulacyjne śluz z niewielką domieszką krwi.
Zobacz też: