badania w ciąży
fot. Fotolia

Półpasiec u kobiety w ciąży - czy choroba jest groźna dla dziecka?

Zobacz, dlaczego na każdym etapie ciąży zachorowanie na półpaśca stanowi tak duże zagrożenie zarówno dla płodu, jak i narodzonego już noworodka.
Aneta Grinberg
badania w ciąży
fot. Fotolia
Jeśli do zachorowania na półpasiec przez kobietę w ciąży dojdzie w trakcie pierwszego trymestru ciąży istnieje znaczące ryzyko trwałego uszkodzenia płodu. Pojawienie się półpaśca w drugim bądź trzecim trymestrze  niesie za sobą znacznie mniejsze komplikacje rozwojowe, ponieważ dziecko jest już bardziej rozwinięte. Pojawia się natomiast to ryzyko, że noworodek zachoruje na ospę wietrzną.
Zdarza się, że do zachorowania dziecka na „wiatrówkę” dochodzi po upływie kilku dni po porodzie – w tym czasie zarówno mama jak i jej pociecha wykazują niską odporność. Nowo narodzone dzieci chorują najczęściej przez okres około 10 dni, w tym czasie ich stan określa się jako bardzo ciężki i może wiązać się to z bezpośrednim zagrożeniem dla życia.
Właściwie na każdym etapie ciąży zachorowanie na półpaśca określa się jako duże zagrożenie. Wynika to z faktu możliwości wystąpienia ciężkich następstw choroby u nienarodzonego dziecka.


Powikłania półpaśca u płodu oraz u noworodków:

  • Wady narządu wzroku, 
  • Wady układu moczowego, 
  • Wystąpienie niedorozwoju kończyn co wiąże się z upośledzeniem fizycznym. 
Polecamy:
Redakcja poleca: Cukrzyca ciążowa - zobacz, co radzi ginekolog
Zobacz, czy jesteś nią zagrożona. Kiedy powinnaś zrobić badanie i co choroba oznacza dla płodu? - Obejrzyj porady ginekologa, jak radzić sobie z cukrzycą w czasie ciąży.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy