Czy probiotyki mogą być niebezpieczne? Ekspert zdradza, które probiotyki kupować dla dziecka [WIDEO]

Probiotyki powinniśmy potraktować jak... antybiotyki! Czasem leczą, ale mogą też nie pomóc, albo wręcz zaszkodzić – mówi prof. Hanna Szajewska, ekspert z WUM. Jak wybrać dobry probiotyk?

Probiotyki: dużo mówi się o tym, że są potrzebne, bezpieczne. Czy są potrzebne i bezpieczne? Czy można je podawać dzieciom? Czy mogą być niebezpieczne?

Probiotyki u zdrowych osób są bezpieczne. W niektórych sytuacjach niektóre z probiotyków mają udokumentowane działanie. Właściwości probiotyków są szczepozależne. Nie wszystkie probiotyki są skuteczne. Tak samo jak nikt z nas nie powie, że każdy antybiotyk można zastosować w dowolnym zakażeniu. 
To jeden z najczęściej popełnianych błędów: wszystkie probiotyki traktujemy tak samo.

Czy probiotyki zawsze są bezpieczne?

Probiotyki są bezpieczne, ale w wyjątkowych sytuacjach, u osób z zaburzeniami odporności, leczonych w OIOM-ach, zdarzają się bardzo rzadko zakażenia wywołane probiotykami. Czy jednak mamy stosować Probiotyki? Zawsze mówię: tak, ale probiotyki o udokumentowanym działaniu i w udokumentowanych wskazaniach.

Jakie są udokumentowane wskazania do stosowania probiotyków?

Są dwa takie wskazania: leczenie ostrej biegunki i zapobieganie biegunce spowodowanej stosowaniem antybiotyków. Są dwa szczepy które mają udokumentowane działanie: Lactobacillus rhamnosus GG i Saccharomyces boulardii. To są te, które mają najlepiej udokumentowane działania. To nie znaczy, że inne nie będą działać, jednak zawsze trzeba to sprawdzić. 

Mama powinna przeczytać, jaki probiotyk podaje dziecku?

Ważne jest, żeby było wiadomo, jaki to jest szczep. Często koło nazwy są różnego rodzaju literki, cyferki. Wbrew pozorom, są one bardzo ważne. Jeśli producent nie podaje, jaki to jest szczep, z numerkami i cyferkami, to znaczy, że on sam nie wie. Należy na to zwrócić uwagę.
Trzeba też zwrócić uwagę na datę ważności, warunki przechowywania (czy probiotyk musi być przechowywane w lodówce). 
Kolejna rzecz to dawkowanie: wcale nie jest tak, że im większa dawka, tym lepiej. Dawki są różne, w zależności od wskazania. Nikt z nas nie stosuje byle jakiego antybiotyku na każde wskazanie, tylko zawsze bardzo dokładnie dobieramy dawkę. Podobnie jest z probiotykami. Jeśli mają być skuteczne i bezpieczne, to trzeba stosować te, które mają udokumentowane działanie. I nie stosować w grupach ryzyka. 
Prof. Hanna Szajewska, jest pediatrą, gastroenterologiem, ekspertem, jeśli chodzi o probiotyki. Pracuje w Klinice Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Zobacz także: Czy soki dla niemowląt będą zakazane?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Dieta niemowlaka

Pielęgnacja noworodka