Czy przedszkola będą zamknięte?
fot. Adobe Stock

Do kiedy zamknięte przedszkola? Nowe obostrzenia – kwiecień 2021

Żłobki i przedszkola zostaną otwarte już w poniedziałek, 19 kwietnia! To świetna wiadomość dla wielu rodziców. Choć rząd podjął decyzję o przedłużeniu obostrzeń o kolejny tydzień, w przypadku przedszkoli i żłobków zrobił wyjątek.
Czy przedszkola będą zamknięte?
fot. Adobe Stock
Artykuł aktualizowany 

Na konferencji prasowej (14.04) minister zdrowia Adam Niedzielski informował o przedłużeniu wszystkich wprowadzonych ostatnio obostrzeń o kolejny tydzień. Z jednym wyjątkiem. Przedszkola i żłobki otworzą się 19 kwietnia 2021.

Kiedy przedszkolaki wrócą do przedszkola?

Już od kilku tygodniu słyszymy, że ponowne otwarcie przedszkoli, żłobków, a także szkół dla uczniów klas I-III jest  priorytetem dla rządu. Jednak ze względu na bardzo trudną sytuację epidemiczną – braki miejsc w szpitalach i gwałtowny wzrost chorych na COVID-19 uczniowie na razie zostają w domach. 

Adam Niedzielski cały czas podkreśla, że otwarcie placówek edukacyjnych i sprawujących opiekę nad najmłodszymi dziećmi są priorytetowymi kierunkami luzowania obostrzeń. Na razie nie wiadomo, czy jeszcze w kwietniu klasy I-III wrócą do nauki co najmniej w trybie hybrydowym. „Jeżeli chodzi o przywracanie klas 1-3 w szkołach, to kluczowy będzie poziom nowych 30 zachorowań na 100 tys. mieszkańców” – powiedział minister. 

Przedszkola otwarte po 18 kwietnia

Otwarcie przedszkoli zapowiadał wcześniej minister edukacji Przemysław Czarnek. W radiu RMF FM (13.04) szef resortu edukacji powiedział, że jeśli utrzyma się tendencja spadkowa zakażeń, jest szansa, że przedszkola zostaną otwarte w poniedziałek 19 kwietnia.

Dziennikarze Radia RMF wcześniej ustalali, że dzieci będą mogły wrócić do placówek w zapowiadanym terminie, jeśli zacznie poprawiać się sytuacja w szpitalach, tzn. zmniejszy się liczba zajętych łóżek, a także wyhamuje wzrost przyjmowanych pacjentów. 

Jeszcze kilka dni temu optymistą nie był rzecznik Ministerstwa Zdrowia. Wojciech Andrusiewicz mówił 8.04, że nie może wykluczyć kwietniowego powrotu dzieci do przedszkoli i szkół. Na koniec podkreślił jednak: „Nie możemy dzisiaj odpowiedzialnie, jako kierujący resortem zdrowia, powiedzieć, że to się stanie". 

Dla kogo otwarte przedszkola i żłobki?

Do 19 kwietnia część dzieci przedszkolnych ma w domach zajęcia online, inne korzystają z przerwy w nauce. Przedszkola są do tego czasu otwarte m.in. dla dzieci lekarzy, ratowników i pracowników służb mundurowych, aby ich rodzice mogli nadal sprawnie wykonywać swoją pracę. Dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych muszą też zorganizować zajęcia dla przedstawicieli innych zawodów (lista)
 
Rodzice, którzy nie otrzymali możliwości posłania dziecka do przedszkola czy żłobka, mogą korzystać z dodatkowego zasiłku opiekuńczego na dziecko wypłacanego z powodu zamknięcia placówek.

Przypomnijmy: zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządzących przedszkola i żłobki miały być zamknięte tylko do 9 kwietnia. Dzieci miały wrócić do placówek już tydzień po świętach wielkanocnych. 

Zobacz także
Redakcja poleca: Jak zrobić kotylion z papieru: łatwa instrukcja DIY
Kotylion to obowiązkowa ozdoba na Święto Niepodległości. Aby zrobić kotylion, potrzebujesz jedynie kawałka papieru, papierowej papilotki do ciastka i wydrukowanego na kartce orzełka, którego szablon znajdziesz na naszej stronie. Taki kotylion narodowy to proste zadanie. Dzięki naszej instrukcji szykowanie ozdób na 11 listopada stanie się niezłą frajdą. Podpowiadamy, jak zrobić prosty i efektowny kotylion z papieru.
Oceń artykuł

Ocena 4 na 4 głosy

Zobacz także

Popularne tematy