Czy przedszkola będą zamknięte w listopadzie?
fot. Adobe Stock

Czy przedszkola będą zamknięte? Znamy decyzję!

Czy przedszkola będą zamknięte? Rząd jakiś czas temu ogłosił, że szkoły nadal pracują w trybie zdalnym. Dotyczy to także klas 1-3 szkoły podstawowej. Pojawia się pytanie i niepokój, co dalej z przedszkolami – czy w dalszym ciągu będą otwarte?
Joanna  Biegaj
Czy przedszkola będą zamknięte w listopadzie?
fot. Adobe Stock
Czy przedszkola będą zamknięte? Na razie jako jedyne z nielicznych placówek pracują stacjonarnie. Na dzisiejszej konferencji (19.11) minister Czarnek ogłosił, że na razie nie ma planu zamknięcia przedszkoli. Pozostali uczniowie do 29 listopada na pewno będą uczyć się zdalnie. Dotyczy to uczniów szkoły podstawowej, uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów. 

Czy przedszkola będą zamknięte?

Wielu rodziców obawiało się, co zdecyduje rząd w sprawie przedszkoli. Tutaj jednak nie ma żadnej zmiany, przedszkola nadal pozostają otwarte. Minister podczas dzisiejszej konferencji powiedział jednak, co w przypadku ich zamknięcia:
„Jeśli będzie taka sytuacja, że w jakimś momencie będziemy musieli przechodzić również na tryb zdalny w nauczaniu przedszkolnym, to będziemy oczywiście poszukiwać rozwiązań zgodnych z oczekiwaniami nauczycieli”.

Kiedy zamkną przedszkola?

Sytuacja epidemiczna jednak nadal nie jest dobra, a to niesie za sobą ryzyko wprowadzenia np. całkowitego lockdownu. Możliwe, że wtedy rząd zdecyduje się na zamknięcie przedszkoli. „Nie planujemy zawieszenia zajęć stacjonarnych w przedszkolach. Wszystko jest uzależnione od rozwoju pandemii koronawirusa. To, że nie planujemy teraz, nie znaczy, że nie będzie takiej konieczności w przyszłości” - powiedział Przemysław Czarnek.

Świetlice szkolne

Otwarte są również świetlice szkolne. Wynika to z tego, że szkoła ma obowiązek zapewnienia opieki dla dzieci rodziców, którzy są bezpośrednio zaangażowani w walkę z koronawirusem. Nie każde dziecko może pójść na świetlicę, jest ona otwarta jedynie dla wybranych uczniów. 

Konsultacje dla uczniów

Odbywać mogą się również konsultacje dla uczniów klas ósmych i klas maturalnych. Są to indywidualne zajęcia, grupa nie może przekraczać 5 osób.

Konkursy, olimpiady, turnieje

Na terenie szkoły mogą być także przeprowadzone konkursy, olimpiady i turnieje. Ich poszczególne etapy będą się odbywać w różnych terminach.

Kształcenie zawodowe

Nauka w szkołach i placówkach, które prowadzą nauczanie zawodowe, organizowana jest w formie online, jednak tylko w takim stopniu, w jakim program nauczania danego zawodu będzie pozwalał na realizację wybranych efektów kształcenia z wykorzystaniem metod i technik nauczania na odległość.

Dla uczniów ostatnich klas technikum, którzy będą zdawać egzamin - możliwe jest prowadzenie niektórych zajęć praktycznych w trybie stacjonarny. Mogą się one odbywać w małych grupach i nie więcej niż 10 godzin tygodniowo.

Szkoły specjalne

Zajęcia stacjonarne, poza przedszkolami, nie są zawieszone w szkołach specjalnych, specjalnych ośrodkach szkolno-wychowawczych, a także szkołach specjalnych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej. Dyrektorzy sami mogą podjąć decyzję w tej kwestii w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w szkołach ponadpodstawowych.

Źródło: serwisy.gazetaprawna.pl, wiadomosci.radiozet.pl

Zobacz także
Redakcja poleca: HIV a ciąża - jakie jest ryzyko zakażenia dziecka? Wywiad z ekspertem
HIV w ciąży to nie wyrok! Dr Ernest Kuchar wyjaśnia, że odpowiednio wykryty i leczony wirus HIV zmniejsza niemalże całkowicie ryzyko przeniesienia się wirusa na dziecko.
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy