dianatal
fot. Panthermedia

Dlaczego warto rodzić drogami natury?

Czy warto rodzić naturalnie? I jak przekonać do tego kobietę, którą kusi perspektywa (rzekomo) bezbolesnego i wymagającego minimum wysiłku cesarskiego cięcia?
dianatal
fot. Panthermedia
Poród naturalny, jak sama nazwa wskazuje, zaplanowała matka natura. Kiedy kobieta decyduje się na poród siłami natury, może aktywnie i świadomie uczestniczyć w jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Dlaczego warto zdecydować się na ten rodzaj porodu? Ponieważ to najbezpieczniejsza opcja i dla matki, i dla dziecka, która niesie za sobą wiele zalet. Jakich?

Zalety porodu naturalnego

  • Mama w roli głównej
Podczas porodu naturalnego kobieta może przyjmować dowolne pozycje, które łagodzą ból i z pomocą sił grawitacji ułatwiają dziecku wydostanie się na świat. Głównymi bohaterami naturalnego porodu są mama i dziecko wspierani przez instynkt, a nie personel szpitala.
  • Szybkie "dojście do siebie"
Jeśli poród przebiegł bez komplikacji, po obowiązkowej dwugodzinnej obserwacji, świeżo upieczona mama może cieszyć się swoim maleństwem – tulić je w ramionach, całować, nawiązać jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną więź. W przypadku cesarskiego cięcia czas ten radykalnie się wydłuża.
  • Brak blizny
Cesarskie cięcie równa się bliźnie na brzuchu – przecinane są jednak nie tylko powłoki brzuszne, ale i mięśnie macicy. Co prawda, odpowiednia pielęgnacja może sprawić, że będzie ona prawie niewidoczna, jednak zawsze jest to "pamiątka" po zabiegu operacyjnym. Jeżeli chodzi o bliznę po ewentualnym nacięciu krocza, to jeśli kobieta zastosuje się do wskazówek położnej i odpowiednio zadba o krocze, blizna będzie prawie niewyczuwalna.
  • Lepsza laktacja
Poród naturalny  pobudza laktację, a karmienie piersią stymuluje wydzielanie oksytocyny – hormonu, dzięki któremu macica szybciej się obkurcza. Po cesarce karmienie piersią może nastręczać mamie sporo problemów, choć teoretycznie po usunięciu łożyska laktacja powinna ruszyć. W praktyce bywa tak, że czasem mama musi walczyć o pokarm nawet przez trzy dni.
  • Mniej komplikacji
Ryzyko powikłań porodu naturalnego jest nawet czterokrotnie mniejsze niż zabiegowego (komplikacje mogą wpływać nie tylko na zdrowie dziecka, ale także kobiety i przebieg kolejnych ciąży).
  • Komfortowe warunki
Poród naturalny może odbyć się w rodzinnej atmosferze, a nawet w domu. "Cesarka" natomiast jest zawsze wykonywana na sali operacyjnej z pełną "obstawą" personelu medycznego, a obecność bliskiej osoby jest najczęściej niemożliwa. Tata z reguły nie ma jak przeciąć pępowiny...
Redakcja poleca: Jak wygląda sala porodowa - film
Zwiedzamy porodówkę razem z położną - zobacz, jak wygląda łóżko porodowe, worek sako i kącik noworodkowy.

Zalety dla noworodka

  • Dziecko wie, że "to już"
Dziecko rodzi się wtedy, kiedy jest na to gotowe. Po prostu wysyła do organizmu matki sygnały o swojej gotowości przyjścia na świat.
  • Naturalny pierwszy oddech
W trakcie porodu naturalnego, kiedy rodzi się główka, klatka piersiowa dziecka znajduje się w obrębie miednicy mamy i jest uciskana przez mięśnie krocza. Dlatego w momencie urodzenia się główki dochodzi do wypchnięcia na zewnątrz z płuc wód płodowych, a dziecko ma sposobność zaczerpnięcia pierwszego oddechu.
  • W czułych objęciach
Nie ma jak u mamy – wie to każdy! Nawet nowo narodzony maluszek!

Wszelkie ingerencje medyczne, zakłócające naturalny przebieg porodu, niosą ze sobą ryzyko powikłań i komplikacji. Nie znaczy to, że poród naturalny jest od nich wolny – gdy pojawia się jakiekolwiek niebezpieczeństwo należy koniecznie podjąć niezbędne działania zabiegowe, z cięciem cesarskim włącznie.

Polecamy: Jakie są plusy porodu naturalnego
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy