Czy rodzic powinien ukrywać swoją nagość przed dzieckiem? [WIDEO]

W polskim społeczeństwie panuje raczej zasada, że rodzice nie pokazują się nago przy małych dzieciach, ale nie jest to sztywna reguła - mówi psycholog i seksuolog kliniczny dr Agnieszka Izdebska. Jak podkreśliła, w tej sprawie warto przyjąć zasadę, która jest dla rodziców najbardziej naturalna.

Zobacz inne z serii: Rozwój seksualny dziecka (8)

Temat seksualności dzieci był jednym z przedmiotów dyskusji 11. Ogólnopolskiej Konferencji "Ostrożnie dziecko! Profilaktyka krzywdzenia małych dzieci" zorganizowanej w czerwcu przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Zakład Zdrowia Publicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przyjmij zasadę, z którą będziesz się dobrze czuć

Jak podkreśliła seksuolog, w polskim społeczeństwie standardem jest raczej zachowywanie tabu międzypokoleniowego także w sferze tego, jak ludzie chodzą po domu. "Dzieci raczej nie oglądają nago rodziców" – mówi dr Izdebska.

Zdaniem psycholog, w sprawie nagości pokazywanej przy dzieciach najważniejsze jest, aby rodzice przyjęli zasady, które będą dla nich najbardziej naturalne.

Nic na siłę

"Jeżeli nie czują się komfortowo nago przy dziecku, czy nawet w bieliźnie to nie ma sensu na siłę się przełamywać i rozbierać" – podkreśliła. Jeżeli jednak w domu panują liberalne zasady i dorośli dobrze czują się ze swoją nagością, to nie ma sensu na siłę wprowadzać przy małym dziecku sztucznych zasad.

"Poczucie naturalności jest w tym przypadku podstawą" – powiedziała dr Izdebska. I jak dodała, raczej nie należy obawiać się przekroczenia norm w tej sprawie. "Granice u osób dojrzałych seksualnie są naturalnie wyczuwane" – podkreśliła.

Dr Agnieszka Izdebska jest psychologiem i seksuologiem klinicznym z Instytutu Psychologii oraz Pracowni Seksuologii Społecznej i Klinicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Czy uważacie, że można przy małym dziecku chodzić nago po domu? Napiszcie, co o tym sądzicie w komentarzach.

Zobacz też:
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Wakacje

Alergia