Czy rząd zamknie granice województwa śląskiego? Premier wyjaśnia
fot. adobe stock

Czy rząd zamknie granice województwa śląskiego? Premier wyjaśnia

W związku z rosnącą liczbą przypadków zakażenia koronawirusem w województwie śląskim pojawiły się pytania o odizolowanie tego obszaru od innych części Polski. Na zwołanej dziś konferencji Premier Mateusz Morawiecki odniósł się do tej kwestii, rozwiewając wątpliwości.
Katarzyna Gałązkiewicz
Czy rząd zamknie granice województwa śląskiego? Premier wyjaśnia
fot. adobe stock
Województwo śląskie stało się w Polsce epicentrum pandemii koronawirusa. Do tej pory zdiagnozowano tam już ponad 4,3 tys. zakażonych COVID-19. Wśród nich jest 800 górników. Aby uniknąć dalszego rozprzestrzeniania się epidemii, wstrzymano prace już w pięciu kopalniach. Na Śląsku padł też dobowy rekord zachorowań na COVID-19 – odnotowano tam aż 595 zakażeń koronawirusem w ciągu jednego dnia, zmarło zaś 28 chorych. Jak zaznacza „Gazeta Wyborcza”, od początku epidemii koronawirusa w kraju nie zdiagnozowano jeszcze tylu przypadków zakażeń w ciągu jednej doby. Tylko raz – 19 kwietnia – liczba zakażeń przekroczyła 500. Tak wysoka skala zachorowań wywołała dyskusję o zamknięciu granic Śląska, co miałoby zapobiec rozprzestrzenianiu się patogenu na inne części kraju.

Czy rząd zamknie Śląsk?

Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji zapewnił jednak, że rząd nie ma w planach zamykania granic województwa śląskiego: „Nie tylko nie zamierzamy zamykać woj. śląskiego, ale wręcz dzisiaj należy się pomoc naszym wspaniałym rodakom na Śląsku, w Zagłębiu, w całym województwie śląskim, które jest bardzo mocno dotknięte koronawirusem” – i dodał, że od dawna wiemy, iż koronawirus jest nieprzewidywalny i ogniska zakażeń mogą wybuchnąć w różnych miejscach, a obecnie ma to miejsce w części woj. śląskiego: „Tam mamy ogromny wzrost zakażeń, jednocześnie w większości obszarów w Polsce tych zakażeń jest coraz mniej” – zauważył szef rządu.

Jak informował w poniedziałek minister zdrowia Łukasz Szumowski: „Jeżeli byśmy oddzielili Śląsk i zakażenia koronawirusem w kopalniach od przebiegu epidemii w Polsce, to mielibyśmy już tendencję spadkową”. Rankingi zachorowań pokazują, że od końca kwietnia w innych województwach krzywe zaczęły się normować, a na Śląsku poszły wyraźnie w górę, wyprzedzając nawet Mazowsze. Ze statystyk wynika, że dziś co czwarty Polak zakażony  koronawirusem jest mieszkańcem Śląska. 
Redakcja poleca: Jak walczyć z koronawirusem? Jeśli tego nie zrobisz, nie będziesz bezpieczna!
Z dnia na dzień liczba zarażonych koronawirusem rośnie. Rząd wprowadził nowe obostrzenia dotyczące komunikowania się na terenie całego kraju. Dozwolone są wciąż zakupy w sklepach i aptekach. Sprawdź, co należy robić, aby uniknąć zarażenia koronawirusem w tych miejscach.

Dlaczego liczba zakażeń na COVID-19 na Śląsku jest tak duża?

Za taki wzrost odpowiadają zakażenia wśród górników oraz zwiększona liczba testów na koronawirusa wykonywanych na Śląsku. O wstrzymaniu wydobycia w pięciu kopalniach oraz najnowszych danych informował we wtorek minister aktywów państwowych Jacek Sasin: „Według najnowszych danych na terenie województwa śląskiego jest prawie 4 tys. osób, u których stwierdzono zakażenie koronawirusem. Wśród nich jest 799 górników i 650 członków najbliższych rodzin górników” – i jak dodał – „zakażenie stwierdzono u ok. 17 proc. przebadanych. Na szczęście zdecydowana większość górników przechodzi koronawirusa bezobjawowo, albo z niewielkimi objawami COVID-19. Hospitalizowano tylko 26 pracowników kopalń. Pozostałe osoby pozostają w izolacji domowej bądź w izolatoriach. To aż 97 proc. zakażonych”. Zaś wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że zaczyna się już także wykonywanie testów dla rodzin górników

Ilu jest zakażonych COVID-19 w całym kraju?

Rząd zapewnia, że na Śląsku działają służby medyczne i mundurowe, które są zaangażowane w identyfikowanie osób zakażonych i ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa na tym obszarze. Premier dziękował dziś górnikom za pracę i ich zaangażowanie w zapewnianie bezpieczeństwa energetycznego w Polsce.
Dotychczas w Polsce potwierdzono 17 062 nowych przypadków zakażenia wirusem SARS-CoV-2, w województwie śląskim chorych jest ponad 4 tysiące. W sumie zmarło do tej pory 847 osób, a 6 131 chorych wyzdrowiało. 

Źródło: gov.pl, gazetawyborcza.pl, rmf.fm.pl

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 1 głos

Zobacz także

Popularne tematy